1. SAVJETI STRUČNJAKA

    SAVJETI STRUČNJAKA

    Zanima te sve o pravilnoj prehrani ljubimaca, želiš znati na koji način njegovati krzno, kako naučiti ljubimca trikove te kako se pripremiti za putovanje? Sve to i mnogo više saznaj kroz savjete naših ZOOCITY stručnjaka. 

  1. Pripremi se za ljetovanje s ljubimcem

    Pripremi se za ljetovanje s ljubimcem

    Ljeto nam nosi mnoge radosti – duge, vruće i sunčane dane, pregršt sportskih i rekreacijskih aktivnosti, uživanje u prirodi i ono najvažnije – putovanje na more s najboljim prijateljem

    Kada ste ti i tvoj ljubimac odabrali destinaciju, važno je dobro isplanirati put i proučiti mjesto koje posjećujete kako biste bezbrižno uživali u svakom trenutku putovanja. Već smo spomenuli kako je za dobru pripremu najbolje napraviti detaljnu check listu. To će smanjiti vjerojatnost da nakon dolaska na odredište shvatiš da nisi ponio nešto hitno i bitno što možda nećeš imati gdje nabaviti. Za sam put bit će vam potreban transporter ili sigurnosni pojas, voda, a ovisno o duljini vožnje te ljubimcu kojeg vodiš i mala količina hrane ili pokoja poslastica te igračkica. Ne zaboravi ni vrećice za izmet i vlažne maramice, a ako tvoj prijatelj nije ljubitelj vožnje ili prvi puta putujete nekim prijevoznim sredstvom, svakako bi bilo dobro da pripremiš i adekvatno umirujuće sredstvo namijenjeno ljubimcima. 

    Kad stignete na destinaciju, bit će vam potreban krevetić, omiljene igračke za bolju zabavu i opuštanje, dovoljna količina hrane i poslastica te nešto od opreme za rashlađivanje. Ako je tvoja prijateljica mačka, svakako ponesi i pijesak, lopaticu te mačji WC. Planirate li kampirati ili dio vremena provoditi u prirodi, Dogs creek ima savršenu opremu za takve prilike. 

    Izvor fotografije: Pexels

    "Prije polaska obavezno zaštiti svog mezimca od nametnika, a ako ćete biti odsutni dulje vrijeme, pobrini se da imaš zaštitu za cijeli period putovanja. Isto je s lijekovima – ako tvoj krzneni prijatelj redovno treba piti određenu terapiju ili mu je periodično potreban neki lijek, pobrini se da imaš dovoljnu zalihu kako ne bi bilo komplikacija. Bilo bi dobro da poneseš i chlorhexidin sprej za slučaj ogrebotine ili manje ozlijede, zavoj, aktivni ugljen i probiotik."

    Bez obzira na njegovo zdravstveno stanje i vašu opremljenost, svakako provjeri gdje će vam biti dostupan najbliži veterinar za neočekivane situacije, ali i pet shop – i najboljima se dogodi da nešto zaborave, a može ti zatrebati nešto što do sada nisi trebao. Također provjeri postoji li web shop koji dostavlja na vašu lokaciju ako ne možeš pronaći pet shop u blizini.

    Bili u šatoru, hotelu ili apartmanu, uvijek se pobrini da se tvoj ljubimac može rashladiti kako ne bi došlo do toplinskog udara. Neka mu na raspolaganju uvijek bude dovoljno svježe vode i rashladna podloga te pripazi na temperaturu prostora. U nedostatku rashladne podloge može poslužiti i mokri ručnik, a kao odlična zanimacija tu su i igračke – neke od njih mogu se i napuniti voćem, konzervom i poslasticama pa smrznuti, a neke su samo za zamrzavanje i hlađenje. 

    Izlete na plaže i istraživanje obale organiziraj prije podne i kasnije poslijepodne, nikako za vrijeme najjačeg sunca kako vam ne bi pozlilo. Tvoj psić može imati poddlaku koja će ga štititi od sunca, no ne zaboravi kako se njemu na ovim vrućinama jako teško rashladiti i mogao bi se naći u životnoj opasnosti – posebno ako se radi o nekoj od pasmina s kratkim njuškama, ima neki zdravstveni problem ili je jednostavno već u starijoj dobi

    Izvor fotografije: Pexels

    "Najbolje osvježenje svakako je kupanje u moru, samo pripazi da ljubimac ne doživi šok od nagle promjene temperature – u vodu ulazite oprezno i postepeno. Prije nego što se zaputite na kupanje, provjeri ima li plaža kakva pravila vezana uz kupanje i boravak kućnih ljubimaca, trebaju li biti na povodcu i imate li se gdje smjestiti u hlad. Ondje također postavi posudu s vodom i, ako se dulje zadržavate, prati da je uvijek svježa. Ako na plaži ne možeš doći do pitke vode, ponesite i prijenosni hladnjak - tako ćete oboje imati nešto za osvježenje, a ni voće i poslastice koje možeš ubaciti unutra neće biti na odmet."

    Svi smo se već uvjerili kako je pravilna priprema bitna za savršeno ljetovanje. Sigurni smo da ćete se, znajući da si učinio sve kako bi vaše putovanje prošlo bez problema, divno provesti i uživati u suncu, moru i ostalim ljetnim radostima. Želimo vam odličan provod s puuuuno šetnji i kupanja! 

     

    Autor: Paula Harapin

    Saznaj više
  2. Kako rashladiti ljubimca tijekom ljeta?

    Kako rashladiti ljubimca tijekom ljeta?

    Iako uglavnom svi uživamo u suncu i drugim čarima koje nam ljeto donosi, nepodnošljive „pasje“ vrućine mogu biti izazovne kako za nas, tako i za naše kućne ljubimce. Visoke temperature povećavaju rizik od toplinskog udara i dehidracije, stoga je od velike važnosti osigurati da je tvoj vjerni prijatelj uvijek rashlađen. Ovisno o vrsti, kućni ljubimci različito podnose vrućine, no većini će biti potrebna pomoć oko rashlađivanja, posebno za vrijeme jakih toplinskih valova kojima sve češće svjedočimo. 

    "Ako je tvoj ljubimac pas ili mačka, važno je uzeti u obzir kako se oni znoje uglavnom kroz šapice i rashlađuju se disanjem, zbog čega su vrlo osjetljivi na visoke temperature. Mačke će pojačanim lizanjem vlastitog krzna malo navlažiti dlaku iz koje će isparavati vlaga i tako je dodatno rashladiti, no za vrijeme najvećih vrućina ni to im neće biti dovoljno. Prvo i osnovno na što treba obraćati pozornost je to da tvoj ljubimac u svakom trenutku ima pristup čistoj, svježoj vodi. Ako se nalazite u kući na više katova ili imate dvorište u kojem također boravi, svom prijatelju postavi posude s vodom na više različitih mjesta kako bi se u svakom trenutku mogao osvježiti."

    Izvor fotografije: Unsplash

    U doba kada je sunce najjače, osiguraj mu sjenovito mjesto za odmor te mu ondje postavi i rashladnu podlogu koja će ga dodatno zaštititi od vrućine. Idealno bi bilo u zatvorenom pod klimom/ventilatorom, a idete li u dvorište, neka to bude na povjetarcu u debelom hladu. Prave, duge šetnje, treninge i ostale fizičke aktivnosti provodite rano ujutro i navečer. Kako bi dodatno rashladio svog četveronošca, možeš mu ponuditi ljetne igračke koje prethodno idu u zamrzivač. Neke od njih se čak mogu napuniti konzervom, poslasticama ili voćem te će tvom mezimcu osigurati još više zabave.

    Imaš li psa, vjerojatno ćeš se složiti da je ono što će ga posebno razveseliti (i rashladiti) definitivno bazen. U ZOOCITY poslovnicama možeš pronaći idealnu veličinu bazena za svog psa te ga postaviti na terasu ili u dvorište – budi siguran da će ti biti zahvalan. Planirate li plivati i u jezeru, moru ili rijeci, razmisli o sigurnosnim prslucima. Suprotno vjerovanju, nisu svi psi odlični plivači pa će neke pasmine i pojedinci trebati više pomoći od drugih. 

    Izvor fotografije: Pexels

    Ako si za ljubimca pak odabrao kunića, zamorca, činčilu ili hrčka, znaj da su i oni iznimno osjetljivi na nagle promjene temperature te neki mogu razviti simptome toplotnog udara i na temperaturama ispod 30°C. Kako bi to spriječio, kunića, zamorca ili činčilu redovito četkaj da odstraniš mrtvu dlaku koja ga zagrijava i osiguraj ugodnu temperaturu te protok zraka u prostoru. Pripazi da ventilator ili klima ne pušu izravno u tvog krznenog prijatelja kako se ne bi prehladio. Kunići reguliraju tjelesnu temperaturu preko ušiju pa ih možeš periodično navlažiti, no nemoj ga cijelog kupati i prskati vodom.

    Svom dvojezupcu ili glodavcu postavi rashladnu podlogu namijenjenu baš ovim skupinama kako bi ga lagano hladila kada odluči na njoj odmarati. U nedostatku rashladne podloge, možeš zalediti plastičnu bocu vode te je omotati tkaninom ili obući u nekoliko debljih čarapa kako bi se tvoj mezimac mogao rashladiti bez straha od prehlade. Ponudi mu svježu vodu za piće nekoliko puta dnevno, a ovisno o vrsti i dobi, možeš mu ponuditi i nešto više svježe hrane nego inače. 

    Iako papige nešto lakše podnose vrućine, imaš li jednu kod kuće znaj da je i njih bitno zaštititi od naglih promjena temperature, propuha od klime i ventilatora te izravnog sunca. Osim svježe vode za piće, svojoj pernatoj ljepotici možeš ponuditi fino voće i povrće kako bi unijela više tekućine, a ne zaboravi ni kadicu ili tanjur s čistom vodom za kupanje na kojoj će ti sigurno biti zahvalna.

    "Primijetiš li kod svog psa, mačke ili kunića pretjerano dahtanje, slinjenje, nemir, ubrzane otkucaje srca ili neobično kretanje kod svog ljubimca, moguće je da dolazi do toplinskog udara te je u tom slučaju iznimno bitno odmah kontaktirati veterinara i početi hladiti ljubimca sve do dolaska u bolnicu – ovdje nema mjesta čekanju. Mačku ili psa možeš smočiti vodom sobne temperature ili pokriti mokrom krpom – u  ovoj situaciji izbjegavaj led i ledenu vodu kako ne bi došlo do šoka, a kunića treba lagano vlažiti po ušima i tijelu."

    Suprotno spomenutim vrstama, gušteri i druge hladnokrvne životinje znatno više uživaju u ljetu i visokim temperaturama koje im pomažu u regulaciji metabolizma, no imaj na umu kako su i njima potrebne sjena i voda kako bi izbjegli ekstremno zagrijavanje. 
    Ljetne vrućine zahtijevaju dodatnu pažnju i prilagodbu kako bi se tvoj ljubimac osjećao sigurno i ugodno koje god vrste bio. Budeš li se pridržavao ovih savjeta, uvelike ćeš mu pomoći da se osjeća zdravo i nastavi te uveseljavati bez obzira na visoke temperature. 

     

    Autor: Paula Harapin

     

    Saznaj više
  3. Pripremi se za kampiranje sa psom

    Pripremi se za kampiranje sa psom

    Ljeto je vrijeme beskrajnih pustolovina te nam svaki novi, sunčani dan pruža novu priliku za zabavu i uzbudljive aktivnosti. Sigurni smo da ste se ti i tvoj krzneni prijatelj već okušali u dugim šetnjama, igrama u parkovima te pikniku, a mi ti predlažemo još jednu odličnu ideju koja će posebno obilježiti ove tople mjesece – kampiranje

    Osim popularnog kampiranja u šumama i planinama, svog ljubimca možeš iznenaditi zabavnim i opuštajućim danima na obali gdje se možete baviti raznim aktivnostima kao što je bacanje frizbija ili loptice, istraživanje prirode, plivanje ili jednostavno opuštanje u hladovini uz mirise i zvukove mora. Duž naše obale (a i kopna) nalaze se stotine različitih dog-friendly kampova od kojih neki imaju posebne dijelove ili pak cijele plaže na kojima se ti i tvoj mezimac možete zabaviti, tuševe za ljubimce, hranu za pse u asortimanu trgovine pa čak i trenere i poligone! Prije no što odabereš destinaciju koju ćete posjetiti, savjetujemo ti da svakako provjeriš ponudu sadržaja i pravila kampa. Kao jedni od najpogodnijih i najzanimljivijih kampova za putovanje s kućnim ljubimcima ističnu se Kamp Lanterna u Poreču, Slatina na Cresu te Čikat na Lošinju

    Izvor fotografije: Pexels

    "Duž naše obale (a i kopna) nalaze se stotine različitih dog-friendly kampova od kojih neki imaju posebne dijelove ili pak cijele plaže na kojima se ti i tvoj mezimac možete zabaviti, tuševe za ljubimce, hranu za pse u asortimanu trgovine pa čak i trenere i poligone!"

    Ako planirate jednodnevni izlet, možda će vam više odgovarati plaža za pse. Iz godine u godinu ljubitelji ljubimaca na raspolaganju imaju sve više plaža namijenjenih kućnim ljubimcima pa ih je sada lako naći i na otocima i na obali, a najpoznatija je zasigurno Monty's Dog Beach and Bar u Crikvenici. Ondje se tvoj pratitelj može rashladiti uz pivo ili sladoled za pse, a nakon kupanja u slanom moru na raspolaganju su tuševi te ležaljke i suncobrani za zasluženi odmor nakon zabave. 

    "Kada odaberete kamp koji ćete posjetiti i upoznate se s njegovom ponudom, vrijeme je da napravite popis stvari koje će vam ondje sigurno zatrebati."

    Odlučite li boraviti u šatoru, pobrini se da na vrijeme navikneš ljubimca na njega kako ne bi bilo neugodnih iznenađenja kada dođete na lokaciju. Šator prethodno otvori u dvorištu ili kući/stanu te mu unutra postavi krevetić, ponudi mu poslastice i igračkice kako bi se prije opustio, a bilo bi super kada bi i ti neko vrijeme tamo proveo s njim.

    Izvor fotografije: Pexels

    Osim potrepština koje trebaš nositi na svako putovanje kao što su hrana, zdjelice ili krevetić, za kampiranje će ti dobro doći još nekoliko stvari. Dogs Creek u ponudi ima raznovrsnu outdoor opremu koja će tebi i tvom ljubimcu omogućiti maksimalni doživljaj prirode. Svakako razmisli o reflektirajućoj oprsnici ili ogrlici kako bi svog prijatelja u svakom trenutku mogao držati na oku te kako bi ga drugi ljudi mogli primijetiti kada padne mrak. Odlučite li planinariti ili istraživati okolnu prirodu, bilo bi dobro imati reflektirajući dulji te lakši i čvršći povodac kako bi tvoj prijatelj nesmetano mogao njuškati. U duge šetnje ponesi i torbicu s poslasticama te bocu vode - kako za sebe tako i za svog prijatelja, a misliš li šetnju pretvoriti u cjelodnevni izlet, bilo bi dobro ponijeti i nešto hrane. Dogs Creek nudi i praktični putni set za hranu i vodu baš za ovakve situacije. 

    Kako bi vrijeme provedeno u vodi bilo još zabavnije, ponesite i plutajuće igračke koje će zasigurno oduševiti tvog mezimca. Nakon dana punog aktivnosti i novih iskustava bitno je dobro se odmoriti. Ako si u potrazi za idealnim krevetićem, predlažemo ti da razmisliš o perivim tkaninama otpornim na vodu i prljavštinu kako bi tvoj ljubimac mogao drijemati na udobnoj podlozi bili na otvorenom ili zatvorenom, čak i netom nakon vodenih radosti. 

    "Ono na što je izrazito bitno obratiti pažnju su visoke temperature i mogućnost toplinskog udara kod kućnih ljubimaca pa pokušajte izbjegavati izravno sunce, a ako se niste u mogućnosti rashladiti u moru ili pak rijeci, pobrini se da tvoj prijatelj može odmoriti na rashladnoj podlozi te mu svakako mora biti dostupna dovoljna količina svježe vode." 

    Osim cjelokupne opreme, vodi brigu o tome da prije putovanja svog ljubimca zaštitiš od nametnika odgovarajućom ogrlicom, ampulom ili tabletom kako biste izbjegli moguće komplikacije za vrijeme kampiranja. 

    Osim kampiranja na obali, izvrsna opcija su i gorski ili nizinski kopneni krajevi puni očaravajuće prirode kao što je kamp Big Bear u blizini Nacionalnog parka Plitvička jezera. Ova i slične lokacije odlične su za putovanje s ljubimcem zbog manjih gužvi i nešto nižih temperatura, a često su okružene velikim zelenim površinama idealnim za trčanje i istraživanje, u čemu će svaki pas uživati. 

    Gdje god odlučite putovati, kampiranje će svakako biti zabavno i vjerujemo da ćete se vratiti kući puni dojmova i novih iskustava! 

     

    Autor: Paula Harapin

     

    Saznaj više
  4. Upoznaj Emu Dujmović: čudo od djeteta iz Samobora

    Upoznaj Emu Dujmović: čudo od djeteta iz Samobora

    Ema Dujmović je djevojčica iz Samobora koja je s 11 godina dovršila i napisala svoj prvi roman za djecu i mlade o svom najboljem prijatelju njemačkom ovčaru Zeusu. Ona je iznimno nadareno i inteligentno dijete koja se od treće godine bavi slikanjem, od pete uči kineski jezik, a zadnje četiri je i literarno jako aktivna. Također, Ema je predstavljala Hrvatsku na svjetskom natjecanju iz znanja u kineskom jeziku u Kini te se kući vratila s nagradom najkreativnijeg djeteta. 

    Uz sve navedeno, Ema se bacila u spisateljske vode, a njezin roman za djecu i mlade pod nazivom „Život jednog psa“ na kojem je radila 3 godine izdan je sredinom svibnja 2024. godine, a možeš ga pronaći u svim ZOOCITY poslovnicama i na webu.
    Kroz intervju s Emom i Zeusom upoznaj bolje mladu i talentiranu autoricu te glavnog junaka samog romana. 

    Draga Ema, čestitamo na svim dosadašnjim uspjesima i velikim projektima koji su pred tobom! Možeš li nam se ukratko predstaviti? 

    Dolazim iz prekrasnog grada Samobora. Slikati sam počela s tri godine, a sa četiri sam već molila mamu da mi kupi štafelaj kako bih mogla crtati uspravno. Istraživala sam razne tehnike, no nekako sam se najviše našla u akrilu na platnu, markerima, bojicama, ali od nedavno i suhim pastelama te ugljenom.

    Kineski učim od svoje pete godine. Svidio mi se čim sam ga čula. Bilo mi je zanimljivo učiti jezik koji zahtijeva više rada i zalaganja te koji je jako zanimljiv, a i vezan je uz zemlju s velikom povijesnom baštinom, čarobnom kulturom, običajima…Prve četiri godine učila sam u Hrvatskoj s profesoricom Sahrom Puškaš, a sada sam već treću godinu u Kineskoj školi Unifons, s profesoricom koja me podučava online. Ona je u gradu Xi‘an-u, a ja u Samoboru.

    Od jeseni ću pohađati 7.b razred OŠ Milana Langa u Bregani. Sve što radim na neki način su moji hobiji, no nekako najdraži i najslađi hobi je druženje s mojim najboljim prijateljem, njemačkim ovčarom Zeusom. Dosta vremena provodimo u šetnjama, treningu i igri.

    Kako to da si počela učiti baš kineski jezik i od koje ga godine učiš? 

    Kao što sam već ranije napisala, to je jako zahtjevan jezik, ali meni nije predstavljalo problem to što je težak i što mnogi odustanu pri samoj pomisli. Ja volim zahtjevnost, posebnost, ljepotu, a to taj jezik svakako i jest. Učim ga od svoje pete godine.

    Kada si se počela baviti slikarstvom i jesi li ikada naslikala Zeusa?

    Bavim se slikarstvom od svoje treće godine, a Zeus ima već nekoliko portreta koje sam posvetila njemu. Baš danas sam krenula slikati njegov najveći portret i jako se veselim svima ga pokazati kada bude završen.

    „Glavni lik Emine knjige je njezin najbolji prijatelj Zeus koji u prvom licu opisuje sve zgode i nezgode kroz koje je prolazio tijekom svojih prvih 6 mjeseci, odnosno od trenutka kada je iz uzgoja došao u svoju novu obitelj.“

    Sada kada si nam rekla malo više o sebi, možeš li nam ukratko predstaviti junaka svog prvog romana? 

    Moj junak je moj najbolji prijatelj ovčar Zeus. Ima četiri godine i ne bih ga mijenjala ni za što na ovome svijetu.

    Kako si došla na ideju pisanja romana i što te inspiriralo da se baciš i u spisateljske vode?

    Pisanjem se bavim već nekoliko zadnjih godina. Moja učiteljica, koju sam imala u četvrtom osnovne, je malo po malo poticala pisanje ne samo kod mene, već i kod ostalih prijatelja u razredu. Tada smo osvijestile da mi to jako dobro ide pa sam se nekako usmjerila i u tom pravcu. Prvi korak je bio taj da je moju poeziju prijavila na natjecanje. Zatim sam sama počela pisati jednu priču kada sam doma ležala u nekoj virozi te sam tu priču, uz veliku potporu moje mame, i dovršila. Tu smo priču poslali na natječaj i osvojila je prvo mjesto.

    Tada sam postala svjesna da su i slova moji jako dobri prijatelji, odnosno da se i na taj način veoma dobro izražavam. Sve ostalo je povijest. Kada je Zeus stigao u našu obitelj, inspiracija je došla nekako sama po sebi. Pisala sam već razne priče i bajke, posvetila ih ljudima koje poznajem, ali i nepoznatim ljudima koju su u mojoj mašti narasli do zanimljivih fiktivnih likova neke prekrasne priče.

    Koliko si dugo pisala knjigu i kako si to sve uopće stizala uz školu, učenje kineskog jezika i razne druge aktivnosti?

    Knjigu sam pisala tri godine s većim ili manjim pauzama jer sam u međuvremenu imala i druge aktivnosti te svjetsko natjecanje u Kini iz kineskog jezika. Ljeto 2023. bilo je presudno jer sam tada imala vremena na moru završiti knjigu i tako je i bilo. Moj moto je da se za sve uvijek nađe vremena ako to zaista želiš.

    Je li knjiga napisana po istinitom događaju i koliko ti je Zeus pomagao oko pisanja? :)

    Knjiga je više od 80% pisana po istinitim događajima, najviše je sami kraj knjige skrojen od moje mašte kako bi knjiga bila još napetija i zanimljivija. Zeus mi uvijek pomaže. Čak i kada odmaže to je super temelj za neku novu priču.

    Možeš li nam reći kako se kaže, odnosno napisati „Život jednog psa“ na kineskom jeziku?

    Planiraš li prevoditi svoju knjigu na neki strani jezik?

    Naravno, trenutno smo u pregovorima da knjiga bude prevedena na kineski jezik, ali ju paralelno uskoro krećemo prevoditi i na engleski jezik.

    Puno ti hvala na trudu, uloženom vremenu i svim odgovorima. Želiš li, za kraj, još nešto poručiti našim čitateljima?

    Prije svega imala bih poruku za sve mlade ljude da ustraju u svojim aktivnostima, da ne odustaju olako, već baš kada je najteže treba izgurati naprijed. Nije lako uspjeti, ali kada se do toga dođe, osjećaj je fantastičan.

    Učite, čitajte, maštajte, dozvolite si sanjati, ali znajte da se za svaki san treba itekako potruditi ako želite da on postane realnost. Koliko god volimo mobitele, moramo si dopustiti i malo mira te one sitne radosti uživanja u životu.

    Volite i poštujte životinje, jer one su naši najbolji prijatelji.

    Hvala svima koji su do sada već kupili moju knjigu i koji mi se svakodnevno javljaju s prekrasnim komentarima.

    A oni koji je nemaju, trk u ZOOCITY! Moja knjiga nije samo za djecu i mlade, ona je i za odrasle ljude jer nas vraća na „tvorničke postavke“  te podsjeća kako su male stvari u životu ponekad velike kao kuća.

    Vrijednoj i kreativnoj Emi čestitamo, a ovim putem vas sve želimo obavijestiti da je Emin roman za djecu i mlade „Život jednog psa“ dostupan u svim našim poslovnicama i online!

    Saznaj više
  5. Tvoj ljubimac se linja? Isprobaj FURminator proizvode

    Tvoj ljubimac se linja? Isprobaj FURminator proizvode

    Linjanje je pojam koji se vezuje uz kućne ljubimce i vrlo je poznat svakom vlasniku! Dlaka naših četveronožnih prijatelja zahtijeva njegu i pažnju i to nam ponekad, u najmanju ruku, diže kosu na glavi. Ljubimci koji većinu vremena provode vani linjaju se intenzivno dva puta godišnje, no kućni ljubimci koji većinu vremena provode u zatvorenom grijanom ili hlađenom prostoru nemaju taj ritam izmjene dlake, već gube dlaku tokom cijele godine. Slažemo se s tobom, to može biti prava muka! Usisavač je stalno pri ruci, roleri za skupljanje dlake su u svakoj prostoriji, dlake posvuda lete kad god sunce obasja prostoriju i onaj čuveni izraz pri svakom maženju: ''Pa kako ti ispada toliko dlake?!''.

    "Bilo da je tvoj najbolji prijatelj pas ili mačka, s FURminatorom možeš pomoći njemu, a još više sebi! FURminator je alat koji se koristi kod pasa i mačaka koji se linjaju i to isključivo u fazi linjanja. S obzirom da kod većine kućnih ljubimaca nema izraženog sezonskog linjanja s oštrim granicama početka i prestanka, FURminator možeš koristiti kontinuirano kroz cijelu godinu kako bi tvom čupavcu krzno bilo sjajno i njegovano, a tvoja odjeća i namještaj bez otpalih dlaka. Naravno, ako sumnjaš da tvoj ljubimac gubi više dlake nego što je normalno, dlaka otpada u čupercima ili primjećuješ neke druge simptome, uvijek se posavjetuj s veterinarom!"

    Prilikom upotrebe FURminatora potrebno je držati se preporuka i savjeta za primjenu! 

    Izvor fotografije: Pexels

    FURminator češalj ima guste zupce koji prolaze kroz pokrovnu dlaku, a uklanjanju mrtvu poddlaku. Možeš biti bez brige, češalj će njegovati poddlaku tvog ljubimca bez oštećenja pokrovne dlake. Kako bi postigao rezultate od čak 90% smanjenja opadanja dlake, preporučujemo ti redovito korištenje češlja 1-2x tjedno po 10 do 15 minuta. Krzno će biti zaglađeno i zdravo, a tvoj ljubimac sretan jer mu svako češljanje donosi druženje s tobom, ali i spa iskustvo!

    FURminator nije kao druge četke. Predstavlja vrijednu investiciju za tebe i tvog vjernog prijatelja. Jesi li znao da su zupci češlja izrađeni od nehrđajućeg čelika tako da neće s vremenom pohrđati ili otupiti? Također, ručka furminatora je ergonomska te ti omogućuje udobnost i jednostavnost prilikom češljanja i njege. Veličina češlja (širina i duljina zubaca) prilagođena je velikim i malim, kratkodlakim i dugodlakim pasminama pasa i mačaka, pa tako u ponudi imamo FURminator za kratkodlake pse (XS, S, M i L), za dugodlake pse (XS, S, M i L), za kratkodlake mačke (S i M/L), te za dugodlake mačke (S i M/L). Još jedna prednost FURminatora je ta što je čišćenje četke još lakše nego četkanje! FURejector tipkom brzo i jednostavno oslobađaš dlaku koja se nakupila u četki prilikom češljanja i spremna je za drugu upotrebu u tren oka. Skin Guard završetci s lijeve i desne strane sprječavat će ozljede prilikom češljanja, no bez obzira na to, furminator ne smiješ pritiskati na kožu kako je ipak slučajno nebi ogrebao. Težina četke i ruke dovoljna je da dospije do poddlake.

    "Iako ima široku primjenu, svejedno postoje pasmine koje ne smiju koristiti furminator, a to su pasmine koje se šišaju, trimaju ili nemaju dlaku, npr. terijeri, maltezer, šnaucer, bichon frise, shih-tzu, portugalski vodeni pas, pudla, puli, lhasa apso, kineski kukmasti pas, meksički golokoži pas, lagotto romagnolo i sl. Koristi se isključivo za pasmine koje se linjaju."

    Osim najpoznatije četke, Furminator nam donosi i druga pomagala vrhunske kvalitete za njegu krzna i noktiju. Npr. Slicker četke (mekana i tvrda) odlične su za raspetljavanje dlake i svakodnevnu njegu koja će učiniti krzno tvojeg ljubimca sjajnim i čistim. Četka s rotirajućim zupcima također pomaže pri raščešljavanju gustog krzna i bit će savršen izbor ako je dlaka tvojeg ljubimca sklona stvaranju čvorića. Osim četki za četkanje, ako želiš svom ljubimcu pružiti još veći spa tretman, tu je i četka za masažu te četka za kupanje. Četka za masažu ima gumene zupce koja je idealna za svakodnevnu masažu pasa i mačaka s kratkom i srednje dugom dlakom kojom ujedno odstranjuješ i nečistoće. Četka za kupanje olakšat će ti i ubrzati sam proces kupanja jer sadrži spremnik za šampon ili regenerator pa prilikom češljanja razmiče dlaku da šampon lakše dopire do kože i temeljitije ispire prljavštinu. Kupanje i masaža – tvoj ljubimac se sigurno neće buniti!

    Da bi svom ljubimcu pružio i manikuru i pedikuru, u ponudi imamo i kliješta za rezanje noktiju te brusilicu za nokte. Nakon što se upoznaš s pravilnim kraćenjem i ako ljubimac to dobro podnosi, rezanje noktiju možeš obaviti doma i spasiti ljubimca od stresa radi odlazaka kod veterinara. Kliješta će ti omogućiti ravan i ujednačen rez, dok je brusilica ta koja s lakoćom brusi te zaglađuje nokte. Kako bi riješio problem s dlakama po namještaju i odjeći tu je i FURminator roler za skupljanje dlaka. Roler u sredini ima spremnik koji skuplja dlake i može se isprazniti tako da ti osigurava dugotrajno i lagano korištenje.

    Za koji god FURminator proizvod se odlučiš, brzo ćeš uvidjeti kako je dizajniran da tebi maksimalno pojednostavi uporabu dok istovremeno omogućuje efikasnost, sigurnost i ugodu ljubimcu. U našim ZOOCITY poslovnicama uvijek možeš i isprobati četke te se uvjeriti u njihovu djelotvornost! 

     

    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

    Saznaj više
  6. Planiraš putovanje s ljubimcem, a nemaš transporter? Otkrij koji odabrati

    Planiraš putovanje s ljubimcem, a nemaš transporter? Otkrij koji odabrati

    Već si saznao što sve treba biti dio pripreme kako bi tvoje ljetovanje s ljubimcem bilo divno iskustvo za pamćenje, a u ovom tekstu možeš naučiti nešto više o odabiru pravog transportera kako bi samo putovanje do destinacije i nazad tvom krznenom prijatelju bilo što udobnije.

    Osim po veličini, transporteri se razlikuju i po materijalu (npr. platneni sa ili bez otvora za glavu, plastični s plastičnim ili metalnim vratima), po dodacima s kojima dolaze, načinu zatvaranja i slično, a koji ćeš ti odabrati za svog vjernog pratioca ovisi o različitim faktorima poput očekivanog vremena trajanja vožnje, veličine ljubimca te toga što treba imati uz sebe dok ste na putu.

    Veličinu transportera ćeš lako odabrati. Bitno je da tvoj ljubimac, kada dosegne maksimalnu veličinu, bez problema može stati unutra, okrenuti se i udobno leći te da ne prelazi maksimalnu nosivost navedenu od strane proizvođača. Platneni transporteri najčešće imaju dodatni remen koji može biti praktičan za nošenje, a u ponudi postoje različiti dizajni i materijali pa su nerijetko odabir za male pasmine pasa ili mačke koji putuju na bliže destinacije. Ako će ovo biti i tvoj izbor, pobrini se da odabereš transporter u kojem će tvoj ljubimac imati dovoljno dobar protok zraka, posebno tijekom ljetnih vrućina te da kod onih torbi s otvorom za glavu postoji kopča za ogrlicu kako tvoj psić ili mačka ne bi iskočili i doveli se u opasnost. 

    Druga opcija su transporteri od čvrste plastike s metalnim ili plastičnim vratima koja mogu biti na kraćoj ili duljoj stranici. Ovo je ujedno i najbolja opcija za odlazak veterinaru zbog lakog čišćenja te stabilnih, čvrstih stranica. Posebno je pogodan za štence i mačiće ili odrasle nestašne pojedince kojima bi platneni transporter mogao biti interesantna grebalica ili žvakalica. Tip transportera s vratima na duljoj stranici odličan je izbor za srednju ili veliku pasminu koja će putovati u prtljažniku. Očekuješ li da bi tvoj krzneni prijatelj mogao biti nestašan te postoji mogućnost da progrize ili otvori vrata tijekom putovanja, za njegovu i svoju sigurnost odaberi transporter s čeličnim vratima i sigurnosnom bravom. 

    „Koji god transporter odabereš, na dno možeš postaviti jastučić ili dekicu koji će put učiniti puno udobnijim, a ako putujete daleko, pobrini se da dovoljno često stanete kako bi tvoj suputnik mogao protegnuti noge, obaviti nuždu i popiti malo vode.“

    Ako s tobom putuje gmaz, ptica ili neki od glodavaca, znaj da i za njih postoje odgovarajući transporteri, no često im je potrebno malo više prostora za kretanje i dodatne potrepštine. Glodavcu će biti potrebna podloga – ako imaju svoju dekicu ili jastučić, bit će odličan odabir jer već imaju njihov miris. Ono što nikako ne bi smio zaboraviti je malo sijena i voća ili povrća da se može poslužiti tijekom putovanja. 

    Transporteri za ptice često imaju malu prečkicu na kojoj tvoja ljubimica može stajati kako bi joj bilo ugodnije. Ovisno o duljini puta, možeš joj ponuditi malo vode, a ono što će joj svakako dobro doći je bar u klasu i svježe voće. Za vrijeme vrućina obrati pozornost na to da transporter nije na izravnom suncu kako joj ne bi pozlilo, a slobodno ga i pokriješ neprozirnom krpom kako bi se bolje opustila, samo pripazi da ima dovoljno zraka. 

    Izvor fotografije: Shutterstock

    Putuješ li s gmazom, i njemu olakšaj tako što ćeš ubaciti poznatu kućicu, podlogu ili neki drugi predmet iz terarija te napravite pauzu kako bi mogao provjeriti svog ljubimca, temperaturu (po potrebi i vlagu) u terariju te mu ponuditi hrane i vode.

    Koji god ljubimac će biti tvoj pratilac na pustolovinama, transporter nabavi dovoljno rano kako bi se mogao naviknuti na njega još kod kuće. Pticu, glodavca ili gmaza možeš tu i tamo staviti u transporter na kratko vrijeme te mu unutra ponuditi finu poslasticu ili hranu kako bi ga povezivali s pozitivnim stvarima te se u njemu mogli opustiti. 

    Ako se radi o psu ili mački, vrata za početak možeš skinuti ili ostaviti otvorena, a unutra postavi igračku, poslasticu ili dekicu kako bi radije ušao istražiti prostor. Kada vidiš da transporter ne stvara stres, možeš ga učiti na zatvaranje vrata tako da ih zatvoriš dok odmara u transporteru te mu kroz vrata ponudiš najdražu poslasticu. Odradiš li privikavanje na ovaj način, transporter će tvom krznenom prijatelju vrlo brzo postati sigurna zona u kojoj će rado boraviti. 

    Prilikom spremanja za polazak, veći transporter smjesti u prtljažnik, a manji možeš postaviti na zadnje sjedalo. Pobrini se da se ne može prevrnuti ili klizati tijekom vožnje kako se tvoj ljubimac ne bi uznemirio ili čak ozlijedio.

    Sada kada znaš kako odabrati najbolji transporter za vaše potrebe, zaputi se u ZOOCITY i pronađi onaj koji će biti baš po vašoj mjeri!

     

    Autor: Paula Harapin

    Saznaj više
  7. Putuješ s ljubimcem? Olakšaj mu putovanje

    Putuješ s ljubimcem? Olakšaj mu putovanje

    Sunčeve zrake i visoke temperature već uvelike najavljuju početak sezone godišnjih odmora pa smo sigurni da i ti, baš kao i mi, planiraš razna putovanja i pustolovine sa svojim četveronožnim prijateljem. Osim redovne hrane i opreme koju ćete sigurno nositi sa sobom, ovdje smo da te podsjetimo na nekoliko bitnih stvari koje će tvoje  putovanje s ljubimcem učiniti gotovo bezbrižnim i osigurati da se vratite kući s nebrojeno mnogo lijepih doživljaja. 

    Ono od čega je uvijek najbitnije krenuti kada se spremamo za boravak u prirodi je zaštita od vanjskih nametnika. Osim buha, krpelja i komaraca koji tvom prijatelju mogu stvoriti razne komplikacije, vrlo opasni mogu biti i papatači – gotovo neprimjetni, nečujni nametnici nalik komarcu koji obitavaju na vlažnim područjima te mogu prenijeti lišmaniozu. 

    Radi se o teškoj bolesti koja dugo vremena može biti bez simptoma, a čak i kada se jave, simptomi mogu biti različiti te često prođe određeno vrijeme prije točne dijagnoze.  U Hrvatskoj ih uglavnom možemo naći na području Istre i Dalmacije, no mogu se naći u manjem broju i na kontinentalnom dijelu zemlje pa se pobrini da je tvoj prijatelj zaštićen bez obzira na odabranu destinaciju i godišnje doba. 

    Kako bi opasnost od ove i mnogih drugih bolesti koje prenose nametnici sveo na minimum, pobrini se da je tvoj ljubimac zaštićen odgovarajućim sredstvom, a tijekom noći vrijeme provodite što više u zatvorenom prostoru kako bi izbjegli papatače u vrijeme kada su najaktivniji. 

    „Nakon odabira zaštite, vrijeme je za izradu popisa svega što vam je potrebno za putovanje kako bi bio siguran da vam ništa neće nedostajati. Ovisno o tome koliko dugo planirate izbivati od kuće, razmisli o tome koliko će tvom četveronošcu biti potrebno hrane, kakvi rekviziti su vam potrebni za vrijeme koje ćete provoditi na otvorenom, kako će se tvoj mezimac zabavljati u zatvorenom te gdje će spavati.“


    Izvor fotografije: Pixabay

    Popis će ti olakšati proces spremanja, ali i provjeru obavljenih zadataka i spakiranih potrepština prije samog polaska kako bi sve prošlo po planu i bez dodatnih troškova.
    Sada treba obratiti pozornost na samo putovanje. Ako će putovanje do odredišta trajati dulje te ako vožnja tvom prijatelju stvara stres, bilo bi dobro osigurati mu neko od umirujućih sredstava kako bi sve prošlo bez problema. 

    Kada govorimo o takvim sredstvima, mislimo na preparate koji sadrže feromone. ZOOCITY u ponudi ima Adaptil za pse i Feliway za mačke. Adaptil sadrži feromon koji kuja otpušta štencima, a Feliway sadrži feromon koji mačke otpuštaju kada se umiljavaju i oba tipa dolaze u obliku spreja, ogrlice ili raspršivača koji se uključuje u struju. 

    Sprejem prije polaska možeš pošpricati transporter ili krevetić u kojem tvoj ljubimac boravi tijekom putovanja, a odlučiš li se za ogrlicu pobrini se da je staviš na vrijeme kako bi djelovala za vrijeme putovanja. Ono što nikako ne treba koristiti za ovakve situacije su lijekovi za smirenje i opuštanje namijenjeni ljudima kako ne bi došlo do neočekivanih nuspojava i ozbiljnih posljedica. 

    Osim što može doći do problema zbog krivog doziranja, mogu se javiti i neke od nuspojava kao što su poremećaji koordinacije, previše spavanja ili mučnina, no zna doći i do potpuno suprotnog učinka pa takvim lijekom kod ljubimca možeš izazvati još veću uzbuđenost ili strah za vrijeme vožnje, odnosno djelovanja lijeka. 

    Tablete koje ipak možeš dati svom krznenom prijatelju su tablete protiv mučnine posebno namijenjene ljubimcima. Putovanje, kako automobilom, tako i vlakom ili pak brodom, kod njih može utjecati na centar za ravnotežu, što često rezultira dahtanjem, pretjeranim slinjenjem, mučninom i povraćanjem. 

    Pati li tvoj suputnik od ovakvih simptoma, pola sata prije kretanja ponudi mu dozu prema uputama na pakiranju. Ima li uz to i nekih drugih zdravstvenih problema, prije ovakvog lijeka posavjetuj se s njegovim veterinarom. Imaj na umu da baš kao i one koje mi koristimo prilikom putovanja, ove tabletice mogu uzrokovati slabiju koordinaciju te pospanost.

    Uz naše savjete za pripremu, vama ostavljamo planiranje aktivnosti i stvaranje nezaboravnih uspomena na zajedničkim pustolovinama!

     

    Autor: Paula Harapin

     

    Saznaj više
  8. Ptice u ZOOCITYJU: otkrij više i saznaj gdje su dostupne

    Ptice u ZOOCITYJU: otkrij više i saznaj gdje su dostupne

    Bez obzira jesi li već iskusni poznavatelj ptica ili si tek poletio u ovaj šareni svijet, razmišljaš li o suživotu s pernatom ljubimicom i želiš se bolje informirati, a uz to i saznati gdje pronaći pticu koja te zanima - na pravom si mjestu! Svojim predivnim bojama i inteligencijom ptice se prilično razlikuju od ostalih ljubimaca koji se mogu naći u našim domovima. Iako su im neke karakteristike zajedničke, postoje velike i bitne razlike među rodovima i vrstama, kako fizičke tako i intelektualne. 

    Naprimjer, znaš li da rozenkolisi i fišeri spadaju u rod Agapornis, što prevodimo kao ljubavne papige? Ime su dobile po tome što biraju svog para za cijeli život. Dogodi li se da jedna od ovih papiga ostane bez svog životnog suputnika, velika je vjerojatnost da će se razboljeti, a na kraju nažalost i uginuti. Ova zanimljiva činjenica samo je jedan od razloga zašto je bitno dobro poznavati karakteristike i životne potrebe životinje prije no što je odabereš kao svog ljubimca. Iz tog razloga ćemo te ukratko upoznati sa različitim vrstama krilatih ljepotica koje možeš pronaći u određenim ZOOCITY poslovnicama.


    Izvor fotografije: Pexels

    Kanarinac je malena ptica već vrlo dobro poznata po svom predivnom pjevu – toliko lijepo pjevaju da se diljem svijeta održavaju natjecanja u kojima se bira najbolji pjevač ove vrste. Želiš li i ti slušati čarobne melodije, znaj da su mužjaci bolji pjevači. Životni vijek im je i do 18 godina. Kanarinci se mogu držati u paru, no bitno je odabrati jedinke različitog spola kako ne bi došlo do neslaganja – mužjaci su teritorijalni i rijetko će se slagati u krletci. Iako ova vrsta uglavnom neće izvoditi trikove i slijetati na ruku, ne znači da nisu društveni. Dapače, vole kada im se priča, zviždi i pjeva te, naravno, glazbu uz pomoć koje ćete se brzo sprijateljiti. U našim poslovnicama možeš ih pronaći po cijeni od oko 35€ za ženku i oko 45€ za mužjaka.

    Želiš li ljubimce koji neće patiti kada nemaš dovoljno vremena za svakodnevna kvalitetna druženja, a zaljubljenik si u ptice, zebice bi mogle biti dobar izbor za tebe. Ove simpatične i raspjevane ptičice vrlo su društvene, no preferiraju svoju vrstu pa je tako bitno imati više jedinki u velikom kavezu u kojem će se moći igrati, skakutati i letjeti, idealno 1 mužjaka na 3-4 ženke. Odlučiš li se za ovu vrstu, mogu biti tvoje za 10-ak € po jedinki.

    Tigrice su možda i najpoznatije papige te su uz pse i mačke najčešći ljubimci. Žive do otprilike 14 godina, dolaze u raznim kombinacijama boja i prepoznatljive su po prugicama na glavi. Jako vole društvo i uz malo strpljenja lako ih je pripitomiti, a mogu naučiti i podosta riječi. Da ne bi postale usamljene i razboljele se, bilo bi dobro uzeti par kako bi se mogle međusobno družiti, posebno ako više sati u komadu nema nikoga kod kuće. Cijena ove male papige u ZOOCITY poslovnicama kreće se oko 15 €. 


    Izvor fotografije: Pexels

    "Nimfa je također vrlo čest odabir među ljubiteljima ptica. Njihov interesantan izgled privlači mnoge ljubitelje ptica, a osvajaju i karakterom. Vrlo su društvene pa je poželjno nabaviti par i posvećivati im dovoljno vremena, no također ih i obasipati igračkama jer su vrlo aktivne. Iako imaju sposobnost učiti riječi, preferiraju melodije i zviždanje. Odlučiš li se za nimfe, nećeš morati puno paliti radio. Cijena im je oko 45€."

    Rozenkolisi i fišeri su, kao što smo već spomenuli, vrste papiga koje spadaju pod agapornise, odnosno ljubavne papige. Perje im je prekrasnih, šarenih boja te imaju nešto kraći rep, a okom ne možemo razlikovati mužjaka od ženke. Ove slatke ljubimice vrlo su društvene i zaigrane pa im je potrebno nešto više pažnje. Kod odabira treba uzeti u obzir i to da su glasne. Cijena u poslovnicama je 40-ak €, no ako se odlučiš za jednu od ovih vrsta, imaj na umu da trebaš kupiti par

    Kozice su zanimljiva vrsta papige većinom zelenih boja, a životni vijek im je 16 godina. Za razliku od većine ostalih ptica u ponudi, tvoju pažnju neće privući govorom i zviždanjem, no možemo slobodno reći da su mali cirkusanti. Vole izvoditi akrobacije, penjati se i igrati pa im je potreban što veći kavez kako bi mogle imati puno rekvizita, a bitno je i pobrinuti se da se ne mogu ozlijediti. Vole i društvo drugih vrsta ptica, no treba pripaziti da ih se ne smjesti s agapornisima te da ih se odvoji od drugih vrsta za vrijeme parenja kako ne bi bili agresivni. Ova vesela ptičica može biti tvoja za oko 55-60€. 

    Rozela je srednje velika papiga koja može doživjeti čak 30 godina. Lako ju je prepoznati po prekrasnim bojama – karakteristične je crvene glave te crveno-žutih prsa, a ostatak tijela prekriven je uglavnom plavim i zelenim perjem. Iako na prvu često ne djeluje tako, kada se opusti vrlo je miran i radoznao ljubimac te voli oponašati razne melodije i zvukove, a može naučiti i riječi. Za ovu papigu trebaš izdvojiti oko 120-160€. 

    Penant je papiga koja nam dolazi u upečatljivoj crvenoj ili plavoj boji. Voli oponašati razne zvukove iz okoline i pjevati, no imaj na umu da vjerojatno neće biti baš pričljiva. Druželjubive su, vole biti u paru, a dobro se slažu i s ostalim rozelama, s kojima su u rodu. Vrlo često se posebno vežu za jednu osobu u obitelji. Želiš li ti biti ta posebna osoba, penant te čeka u ZOOCITYju po cijeni od 220€.


    Izvor fotografije: Pexels

    Samu krletku potrebno je smjestiti na mirno mjesto zaštićeno od propuha, izravnog sunca, dima, para od kuhanja i slično, kako se tvoja nova prijateljica ne bi razboljela. Različite vrste zahtijevaju različite veličine krletki, no u svim situacijama bitno je da ptica može širiti krila bez da zapinje o krletku, da može nesmetano skakati po prečkicama, igrati se te poželjno i poletjeti. Imaj na umu da je ove zanimljive ljubimice potrebno i redovito puštati da lete po vašem zajedničkom prostoru kako bi bile dobrog fizičkog i psihičkog zdravlja, bez obzira na veličinu krletke. Prilikom ove aktivnosti, pobrini se da su svi prozori zatvoreni, zavjese navučene te da u prostoru ne postoje opasnosti na koje bi mogla naletjeti.

    Što se tiče hrane, bitno je odabrati mješavinu sjemenki te voće, povrće i poslastice prilagođeno vrsti o kojoj se radi, a periodično i ponuditi vitaminske dodatke. 
    Pijesak je vrlo bitan faktor u probavi ptica pa se uvijek pobrini da ga ima u odvojenoj posudici, bez obzira što ga stavljaš i na dno krletke. Na taj način možeš biti siguran da tvoja prijateljica uvijek ima dostupan čisti pijesak koji će koristiti za usitnjavanje hrane. Poželjno joj je ponuditi i kamen koji primarno pomaže trošenju kljuna.

    Igračkice ćeš odabrati prvenstveno prema vrsti i veličini ptice – na raspolaganju su ti prečkice, ljestvice, užad i ljuljačke koje će obožavati, različite prirodne viseće igračke od drveta i lufe i slično. Potrudi se da su uvijek čiste te da ih promijeniš kada postanu dotrajale kako ne bi došlo do ozljede. 

    Ptice, kao i detaljnije informacije o svakoj vrsti koja te možda posebno zanima, možeš pronaći u našim poslovnicama u: Čakovcu (Stop Shop), Karlovcu (Supernova), Koprivnici (Supernova), Kaštel Sućurcu (Stop Shop), Osijeku, Puli (Pula City Mall), Rijeci (Galerija Bakar), Slavonskom Brodu (Supernova), Splitu (CC One, Joker), Šibeniku (Dalmare), Velikoj Gorici (Stop Shop), Varaždinu (Optujska 155, Lumini), Zadru (Supernova, Hey Park, City Park) i Zagrebu (Branimirova, Sopot, CC One West, CC One East, Garden Mall). 

    Svaka vrsta ima svoje potrebe i različite karakteristike, no koju god pticu odabrao, može biti tvoja najbolja prijateljica dugi niz godina uz puno pričanja, druženja, ljubavi, truda i rada


    Autor: Paula Harapin

    Saznaj više
  9. Tvoj pas ima probavne smetnje? Ponudi mu Promax

    Tvoj pas ima probavne smetnje? Ponudi mu Promax

    Znamo da je baš tvoj ljubimac najslađi i najbolji i da zaslužuje sve poslastice ovog svijeta te najfiniju hranu, ali često puta, od silne ljubavi i slatkoće koju osjećamo za naše ljubimce smetnemo s uma njihove potrebe i navike za očuvanje zdravlja. Iako ih volimo kao djecu, ne bismo smjeli precrtavati prehrambene navike ljudi na njih

    Psi vole rutinu i poznato. Vole da su im zdjelice za vodu i hranu uvijek na istom mjestu i da znaju kad očekivati sljedeći obrok. Idealno bi bilo da tvoj ljubimac ima 2-3 obroka na dan kojima će zadovoljiti sve dnevne potrebe. Važno je da za tvoje obroke, ljubimac ne pomisli da su i njegovi – a to ćeš spriječiti tako da ignoriraš one slatke okice i pokoji tužni cvilež te se odupreš porivu da mu dobaciš nešto 'sa stola'. Obećajemo ti, neće te manje voljeti zbog toga!

    Baza prehrane treba biti kvalitetna suha potpuna hrana jer će iz nje tvoj ljubimac dobiti sve potrebno i zadovoljiti energetske i nutritivne potrebe. Neće biti potrebe da uvodiš mokru hranu, kuhanu hranu ili dodatke prehrani.

    Hrana koju pripremamo za nas u mnogim slučajevima nije primjerena za konzumaciju kod naših ljubimca. Štoviše, ima puno namirnica koje pas nikako ne bi smio konzumirati, npr. luk, češnjak, trešnje, avokado, grožđice, čokolada, ksilitol (umjetni zaslađivač), mliječni proizvodi, citrusi, jako posoljene namirnice, kuhane kosti, roštilj... 

    Popis namirnica koje ljubimci trebaju izbjegavati je i duži tako da ako planiraš dodavati nešto u prehranu svog ljubimca svakako prije provjeri je li namirnica sigurna. 

    Izvor fotografije: Pexels

    Psi često imaju osjetljivu probavu i ne vole eksperimentirati s hranom ili ju učestalo mijenjati. Kad nađete nešto što tvom ljubimcu odgovara, držite se toga. S obzirom da im je raznolika hrana privlačna, a kako ih ipak ne bi zakinuli za fine različite okuse možeš periodično promijeniti okus hrane unutar branda koji jede inače, tzv. rotacijsko hranjenje. Npr. ako se dosad hranio peradi, ubaci mu okus s ribom. Neki ljubimci će super prihvatiti takve promjene, no oni osjetljivije probave neće, pa se slobodno držite onog što odgovara! 

    "Hrana koju pripremamo za nas u mnogim slučajevima nije primjerena za konzumaciju kod naših ljubimca. Štoviše, ima puno namirnica koje pas nikako ne bi smio konzumirati, npr. luk, češnjak, trešnje, avokado, grožđice, čokolada, ksilitol (umjetni zaslađivač), mliječni proizvodi, citrusi, jako posoljene namirnice, kuhane kosti, roštilj..."

    U slučajevima kada tvoj ljubimac ima probavne smetnje npr. proljev, nadutost, vjetrove ili pak tvrđu stolicu, ponekad može proći 'samo od sebe', no u drugim slučajevima posjet veterinaru bit će ključan za ozdravljenje. 

    U mnogim slučajevima, za probavne smetnje koje ne ugrožavaju život, zaslužna je ljudska hrana ili znatiželja tvog ljubimca prilikom šetnje pa sve stavi u usta prije no što uspiješ reagirati. Bilo da se tvoj čupavac dohvatio slanine, kobasica i drugih ostataka sa stola ili je ulovio nešto u šetnji – vrlo vjerojatno će probava reagirati i rezultirati proljevom.

    U tom slučaju prva pomoć bit će Promax pasta. Savršen je izbor jer sadrži probiotike – kulture korisnih bakterija koje će umiriti probavu, mananoligosaharide koji pružaju podršku imunitetu, ali i montmorilonitnu glinu! 

    Slažemo se, puno kompliciranih naziva koje je teško izgovoriti, ali zato imaju vrlo jednostavno djelovanje i važnu ulogu: glina će navući na sebe potencijalne patogene uzročnike, toksine i višak vode te na taj način pomoći probavi da se što prije oporavi. Vrlo je jednostavna i primjena: potrebna ti je samo informacija o tjelesnoj kilaži ljubimca. 

    U ponudi imamo paste za mačke i pse do 10kg, za pse težine 10-25kg i za pse preko 25kg. Pastu primjenjuješ 3 dana za redom i već unaprijed imaš predodređenu dozu, odnosno prvi dan daješ do oznake 1, drugi dan do oznake 2 i treći dan do oznake 3. 

    Pasta je vrlo ukusna pa je i ljubimci rado prihvaćaju, stoga je možeš dati direktno na usta ili pomiješati s hranom. Ako nakon 3 dana tvoj najbolji prijatelj i dalje nije bolje – pravac veterinaru! 

    I puno drugih situacija može izazvati probavne tegobe, najčešće proljev, kod naših ljubimaca, npr. previše poslastica u prehrani, previše masnih namirnica, stresne situacije, nagla promjena hrane bez postepenog prijelaza... u svim tim slučajevima ljubimac će možda riješiti problem 'sam' te instinktivno pojesti vani trave jer zna da će si na taj način pomoći. 

    Neki ljubimci to ne osjete, ili nemaju priliku pojesti travu pa će u tom slučaju Promax pasta biti spas! Potraži ju u najbližoj ZOOCITY poslovnici gdje su ti uvijek na raspolaganju i naši stručni djelatnici koji su uvijek spremni pomoći i odgovoriti na dodatna pitanja!


    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

    Saznaj više
  10. Znaš li zbog čega je važno da pas bude na povodcu?

    Znaš li zbog čega je važno da pas bude na povodcu?

    Ovo razdoblje sunca, vedrih i dugih, toplih dana sve više mami van kako nas, tako i naše četveronožne prijatelje koji jedva čekaju ponjuškati svaku travku i veselo trčkarati parkovima i livadama. Iako znamo da je tvom ljubimcu uz tebe lijepo čak i kada ste u kući ili stanu, ovo je najbolje vrijeme da mu pružiš zabavne izlete i boravke u prirodi u kojima ćete, bez sumnje, oboje uživati. 

    Živite li u ruralnom području, vjerujemo da ste okruženi livadama i poljskim putevima idealnim za nove pustolovine i istraživanja, no čak i ako se nalazite u gradu – opcije su bezbrojne. Na cjelodnevne izlete uvijek se isplati otići i van grada gdje možete istraživati ili čak zaplivati na čemu će ti tvoj prijatelj biti iznimno zahvalan, a kada imate samo nekoliko sati prostora za opuštanje i zajedničke aktivnosti, potraži najbliži park u koji je dozvoljeno dovesti i krznenog prijatelja ili jednostavno napravite veeeliki krug kvartom. Imate li već svoju pseću ekipu, pozovite i njih na druženje, sreća će biti bezbroj puta veća! 

    „Za koju god aktivnost se odlučiš, sigurnost treba biti na prvom mjestu. Nalazite li se u vlastitom ograđenom dvorištu ili isto tako ograđenom parku za koji znaš da je siguran te nema nepoznatih ljudi i pasa, tvoj prijatelj se bez problema može kretati bez povodca, no nalazite li se na javnim površinama u gradu ili otvorenoj prirodi, ipak je bitno da imaš kontrolu nad njegovim kretanjem.“

    Iako bi bilo idealno da svi možemo voditi svoje krznene prijatelje bez povodca i dati im maksimalnu slobodu, opasnosti koje vrebaju nisu toga vrijedne i provođenje takve ideje nažalost se vrlo često i brzo pretvara u noćnu moru. 
    Čak i ako svom mezimcu vjeruješ najviše na svijetu te misliš da se ništa neće dogoditi ako ga pustiš da se istrči, nikada ne znaš što ga u vašoj okolini može iznenaditi i preplašiti te kako će on reagirati. 

    U prirodi se nalaze razne životinje koje će se lako naći u vašoj blizini, a u gradu to mogu biti glasni zvukovi vozila, galama i ostali faktori koji mogu biti nagli i izazvati mu paniku. Imaj na umu da i on vjeruje tebi te je tvoj zadatak biti odgovoran i pružiti mu sigurnost u svakom trenutku. 


    Izvor fotografije: Unsplash

    U slučaju panike lako se može dogoditi da se poželi sakriti pa tako pobjegne u neočekivanom pravcu i kasnije se ne zna ili ne može vratiti, a slično se može dogoditi i vidi li nešto što ga jako zanima i odluči to istražiti. S druge strane, uvijek je moguće da otrči za drugim psom ili za ljudima koji se možda i boje pasa ili ih iz nekog drugog razloga ne vole pa tako obje strane završe s određenim traumama ili čak ozljedama. 

    Nažalost, vjerujemo da si već čuo za ovakve ili još strašnije situacije, stoga je važno ne raditi iznimke – nikada ne znamo što se može odigrati. Povodac će vam pružiti sigurnost te pomoći da izbjegnete svaku od ovih i još mnoge druge neugodne i negativne situacije koje se mogu dogoditi, a u tome vam može pomoći i brnjica

    „Čak i ako svom mezimcu vjeruješ najviše na svijetu te misliš da se ništa neće dogoditi ako ga pustiš da se istrči, nikada ne znaš što ga u vašoj okolini može iznenaditi i preplašiti te kako će on reagirati.“

    Iako ponegdje još uvijek možeš čuti kako je ona samo za strašne i opasne pse, to nije istina. Brnjica svakako može spriječiti ugriz i nastanak traume u trenutku straha ili pak određene agresije koja se može javiti kod pojedinih ljubimaca, no odgovoran ljubitelj ljubimaca naučit će svog četveronožnog prijatelja na taj „modni dodatak“ iz mnogih drugih razloga. 

    Kao što smo spomenuli, postoje ljudi koji su u strahu od pasa pa će se tako osjećati sigurnije, no nošenje brnjice ljubimcima otvara mnoga vrata javnog prijevoza, parkova, organiziranih događaja ili nekih javnih mjesta. Također, osim onih koje štite od ugriza, važno je spomenuti i brnjice koje štite od trovanja. Voli li tvoj prijatelj prizalogajiti nešto što mu se nađe na putu tijekom boravka vani, nošenje ovakve brnjice može mu spasiti život. 

    Sam povodac uvijek treba odabrati ovisno o planiranim aktivnostima. Postoje vrlo kratki povodci idealni za šetnju kroz grad i u gužvama. Oni će ti omogućiti potpunu kontrolu te ćete hodati jedno uz drugo. Ako ipak niste u tolikoj gužvi, no nalazite se u gradu, odaberi klasičan povodac od oko 1 m duljine kako bi imali malo više slobode. 

    Ovdje su vam opcija i produljivi povodci koji idu do otprilike 2 m duljine te lako možeš prilagoditi koliko daleko ćeš pustiti ljubimca, ovisno o trenutnoj okolini. Za parkove, livade i druženja na ostalim lokacijama bez prometa te potencijalnih opasnosti možeš odabrati i fleksicu koja će tvom prijatelju omogućiti još više  prostora za njuškanje, trčanje i igranje kako bi vam izlet bio još zabavniji. 

    Ako pak planirate trčanje, planinarenje i slične aktivnosti za vrijeme kojih je zgodnije imati slobodne ruke, postoje i povodci koje možeš prebaciti preko ramena ili namjestiti oko struka, a često imaju i predviđeno mjesto za dispenzere za keksiće i vrećice, boce za vodu i slične stvari koje vam mogu zatrebati u navedenim aktivnostima.

    Sada kada znaš kako sigurno i odgovorno boraviti vani sa svojim krznenim prijateljem te koji povodac će vam u tome pomoći, možete bezbrižno uživati u sunčanim danima koji su pred nama!  


    Autor: Paula Harapin

    Saznaj više