1. MAJIN KUTAK

    MAJIN KUTAK

    Dobro došli na ZOOCITY blog gdje možete pronaći članke naše veterinarke Maje Črnjević o treningu i dresuri, njezi i zdravlju, vodiče kroz pasmine pasa i mačaka te još puno toga iz svijeta ljubimaca.

  1. Štitiš li svog ljubimca od unutarnjih parazita?

    Štitiš li svog ljubimca od unutarnjih parazita?

    Za vanjske nametnike već svi znamo da postoje, naročito za buhe i krpelje, jer ih vidimo golim okom i lako ih uočimo na životinji. No što je s onim parazitima koje ne vidimo? Samo zato što ih ne vidimo izvana ne znači da ne postoje! Štoviše, naši kućni ljubimci mogu ih dobiti već u najranijoj dobi, dok su štenci i mačići. Upravo zato je pravovremena i redovita zaštita od unutarnjih parazita također jako važna. Nastavi čitati da saznaš više!

    Štenci i mačići unutarnje parazite najčešće dobiju od majke, ili dok su još u maternici, ili kad se oštene/ omace i sišu majčino mlijeko. Ako ih ne dobiju od majke, mogu ih pokupiti i iz okoliša. Izmetom zaraženih životinja luče se razvojni oblici koji mogu biti izvor zaraze i za tvog ljubimca, a i buhe prenose jedan od razvojnih oblika trakavice te predstavljaju izvor zaraze. Sad znaš da je skupljanje izmeta, osim što je kulturno i zakonski propisano, ujedno i preventivna mjera za zarazu drugih ljubimaca! 

    Štenad i mačiće, zbog tako visokog rizika zaraze, potrebno je prvi put tretirati protiv unutarnjih parazita kad navrše 2 tjedna i ponavljati taj tretman svaka 2 tjedna dok ne napune 3 mjeseca. Nakon toga je i dalje vrlo važno provoditi čišćenje od unutarnjih parazita, ali rjeđe. Dovoljno je napraviti tretman svaka 3 mjeseca, odnosno 4x/godišnje.

    „Izmetom zaraženih životinja luče se razvojni oblici koji mogu biti izvor zaraze i za tvog ljubimca, a i buhe prenose jedan od razvojnih oblika trakavice te predstavljaju izvor zaraze. Sad znaš da je skupljanje izmeta, osim što je kulturno i zakonski propisano, ujedno i preventivna mjera za zarazu drugih ljubimaca!“


    Izvor fotografije: Pexels

    Osim što te parazite ne vidimo tako očigledno izvana, niti simptomi zaraze nisu odmah uočljivi. Simptomi zaraze pojave se tek kad se broj unutarnjih parazita jako poveća, a za to je potrebno par mjeseci ili godina, i jako su nespecifični. Ljubimac najčešće ima slabiji apetit, bezvoljan je te odbija trčati za lopticom i igrati se. Simptomi se mogu očitovati kao probavne smetnje, npr. povremeno povraćanje, povremeno mekanija sluzava stolica, slinjenje te gubitak tjelesne težine, ali i kao dermatološki simptomi: krzno i dlaka bez sjaja, pojačano opadanje dlake, pretjerano lizanje trbuha ili anusa te sanjkanje po stražnjici. Tvom ljubimcu može pasti i imunitet te će na taj način biti podložniji i drugim bolestima koje će se nadovezati na primarnu invaziju unutarnjim parazitima i još više prikriti pravo stanje. 

    Kako bi ti i tvoji ljubimci bili sigurni i zdravi, jer se dio unutarnjih parazita može prenijeti i na ljude, redovito im osiguraj tabletice protiv unutarnjih parazita. Na tržištu postoje razne tablete i paste, a za štenad postoji i sirup koji olakšava doziranje i aplikaciju. U našim ZOOCITY poslovnicama u ponudi imamo Cestal tablete za pse, Drontal Cat tablete za mačke i Drontal Puppy sirup za štence. 

    Ako imaš štenca ili leglo ovaj sirup će biti pravi izbor za tebe. Vrlo se lako dozira - 1mL/kg tjelesne težine i možeš ga dati direktno na usta. Ako je tvoj čupavac odrastao izaberi Cestal tablete. Dozira se jedna tableta na 10kg težine i psi ju rado uzmu jer ima fini okus i lipidni premaz koji osigurava da se tableta ne pretvori u šumeću tabletu pri dodiru sa slinom. 

    Naravno, ako imaš osjetljivijeg ili izbirljivijeg ljubimca, tabletu uvijek možeš zamaskirati u neku poslasticu ili mokru hranu kako bi izbjegao potencijalna loša iskustva. Ako je tvoja ljubimica maca, izaberi Drontal Cat. Tabletice se doziraju jedna na 4kg, a maca mora biti starija od 6tj. Na tržištu još postoje i Caniverm tablete, registrirane za korištenje i kod pasa i kod mačaka te Dehinel tablete namijenjene korištenju samo kod pasa. 

    Prilikom cijepljenja ljubimaca protiv bjesnoće, veterinar će uvijek dati i tabletu za tretman protiv unutarnjih parazita uz cjepivo, a svi ostali tretmani protiv unutarnjih parazita su tvoja odgovornost. Vrlo je lako zaboraviti ili smetnuti s uma tu dužnost pa nije loša ideja da staviš podsjetnik u kalendar svaka 3 mjeseca. Također, i naši stručni djelatnici će te često podsjetiti na taj tretman u našim poslovnicama, a osim što te podsjećaju, uvijek stoje na raspolaganju za sva dodatna pitanja i pomoć koju ćete ti ili tvoj mezimac zatrebati! 

     

    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

    Saznaj više
  2. Povodac ili fleksica? Što odabrati za bezbrižnu šetnju?

    Povodac ili fleksica? Što odabrati za bezbrižnu šetnju?

    Ogrlica ili oprsnica? Povodac ili fleksica? – Ovo su jedne od najčešćih dilema tijekom opremanja ljubimca, radilo se o novom ili već dugogodišnjem članu obitelji. Trudiš li se uvijek odabrati najbolje, vjerujemo da si se, kao i većina, bar jednom našao u razmišljanju o tome što je i zašto za vas bolja opcija. A znaš li što sve treba uzeti u obzir prilikom odabira?

    Kada biramo između ogrlice i oprsnice, slobodno možemo reći kako je ogrlica još uvijek češći odabir među ljubiteljima ljubimaca. Osim što je samo stavljanje i skidanje brže i jednostavnije, vrlo je lako prilagoditi veličinu te prikvačiti privjesak s kontakt informacijama u slučaju da tvoj prijatelj odluči samostalno otići u avanturu. 

    „Ovo je odličan odabir za ljubimce koji su poslušni na povodcu i ne vuku u šetnji. Prilikom odabira, osim na izgled i veličinu, obrati pozornost i na materijal te samu širinu ogrlice kako bi tvom krznenom prijatelju bila što udobnija!“

    Oprsnica je izvrstan izbor za sve pse, a posebno za štence, mlade i odrasle pse koji tek uče lijepo hodati na povodcu, male pasmine te za sve one vođene na fleksicama. Kod ovih skupina korištenje ogrlice može rezultirati ozljedama vrata i bolovima koje želimo izbjeći. 

    Postoje 3 osnovna tipa oprsnice – T, Y ili H, a što trebaš odabrati za svog najboljeg prijatelja ovisi o njegovoj tjelesnoj građi i karakteru. U svakom slučaju i ovdje obrati pažnju na materijal kako bi bila još udobnija, a bitno je i da ga ne žulja na području pazuha te da ne pritišće područje vrata

    Za koju god se opciju odlučiš, bitno je da je tvoj ljubimac uvijek na povodcu kako bi ga zaštitio od mogućih opasnosti u šetnji. Osim samog prometa koji predstavlja možda i najveću opasnost, nikada ne znaš kako može reagirati drugi pas ili pak čovjek ako mu tvoj krzneni prijatelj odluči prići pa je bitno da ga možeš zaustaviti u tom naumu. Šećete li gdje ima manje gužve i bliže ste nekom zelenilu, možete naići na zeca, lisicu ili drugu životinju za kojom može potrčati i izgubiti se ili ozlijediti. 

    Izvor fotografije: Pexels

    Također, na putu mu se može naći nešto što bi mogao odlučiti prizalogajiti ne znajući da je otrovno ili čak oštro. Osim predmeta i hrane na koje ćete vjerojatno bar jednom naići igrom slučaja, nažalost postoje i oni koje zlonamjerni pojedinci postavljaju namjerno kako bi mirisom i izgledom privukli ljubimca, a unutra se krije nešto što će im naškoditi. Zato umjesto slobodne šetnje odaberi klasični povodac ili pak fleksicu

    Povodac je uglavnom napravljen od čvršćih materijala i imamo bolji nadzor nad svojim ljubimcem. Postoje razne duljine, od vrlo kratkih koji će ti omogućiti potpunu kontrolu do klasičnih oko 1 – 1,2 m duljine ili podesivih koji daju malo više slobode kada prilika to dopušta. 

    Tvoj prijatelj na ovakvim povodcima možda neće moći raditi akrobacije oko tebe i istrčati se ako i ti sam ne potrčiš, no odličan su izbor ako imaš štene ili starijeg psa koji se još privikava na vaše zajedničke šetnje i silovito te povlači kada ga nešto jako zanima. 

    Flexi ovdje može stvoriti problem jer pas može otići puno dalje nego što mu to dozvoljavaju klasični povodci. Ne stigneš li reagirati na vrijeme ili dođe do kvara mehanizma na fleksici, tvoj krzneni prijatelj mogao bi se naći pred vozilom na cesti ili ozlijediti druge šetače i bicikliste u prolazu ako im se uže ili konop nađu na putu. 

    Ipak, nalazite li se u sigurnom okruženju, van gužve i prometa kao što su park ili livada, fleksica tvom prijatelju može omogućiti slobodnije kretanje za igru, njuškanje i trčkaranje bez da njegovu ili tuđu sigurnost stavljaš na kocku. 

    Kod odabira povodca ovog tipa obrati pažnju na kilažu svog mezimca te metražu samog povodca. Osim toga, možeš birati između trake i užeta te nekoliko različitih linija od koje svaka ima svoje posebnosti – različite boje i dizajni, reflektirajući ili podesivi za udobnost držanja u ruci. 

    Sada brzo u najbliži ZOOCITY po sve što vam je potrebno za šetnju, a zatim pravac priroda na izlete i u nove avanture, sunce vas već čeka!


    Autor: Paula Harapin

    Saznaj više
  3. Foresto ogrlica – sve što trebaš znati o njoj

    Foresto ogrlica – sve što trebaš znati o njoj

    Toplije vrijeme nam kuca na vrata i donosi veliku sreću za naše četveronošce jer dolazi i vrijeme češćih izleta te boravaka u prirodi! Samim time naši ljubimci su više izloženi nametnicima, što zahtijeva pojačanu opreznost. Da bi taj oprez i brigu sveli na minimum, Foresto ogrlica može biti tvoj savršen odabir rješenja! 

    Foresto je ogrlica protiv vanjskih nametnika namijenjena za korištenje kod pasa i mačaka. Idealan je izbor za ljubimce koji često borave u prirodi, redovito idu na izlete, prave ti društvo na planinarenju ili ti se pridruže u dugim šetnjama po šumi ili polju. Djelotvorna je protiv buha i krpelja, koji su glavni napadači naših čupavaca, a pse štiti i od pauši, šugaraca te papatača - malih komarčića koji su aktivni na području Dalmacije i mogu prenijeti uzročnika lišmanioze. 

    Glavne prednosti Foresto ogrlice su repelencija i vodootpornost. Repelentno djelovanje znači da će djelatna tvar odbijati krpelje i papatače, spriječiti njihovo hranjenje i na taj način štititi tvog ljubimca od bolesti koje ti nametnici mogu prenijeti. Bolesti koje prenose svakako nisu zanemarive i bezazlene tako da je bolje spriječiti nego liječiti!
    Ako imaš psa koji u šetnji ne zaobilazi potoke, rijeke i jezera te ne propušta priliku da se bućne u nekoj vodi, Foresto ogrlica će biti idealan oblik zaštite! Voda, kupanje ili pokisnuće ljubimca neće umanjiti djelotvornost ogrlice jer je vodootporna. Ako imaš aktivnog psa do 8 kilograma težine izabrat ćeš 'manji' Foresto (38 cm), a ako imaš aktivnog psa preko 8 kilograma težine izabrat ćeš 'veći Foresto' (70cm).

    Ogrlicu postavi svom ljubimcu oko vrata tako da ostane 1-2 prsta razmaka između kože i same ogrlice. Tvoj najbolji prijatelj mora nositi ogrlicu od 0-24h jer se kroz stalni kontakt kože i ogrlice djelatna tvar otpušta u površinski sloj kože i pruža zaštitu. Ako imaš dugodlaku pasminu, ne trebaš se bojati smanjenog učinka - ogrlica i dalje može imati potpuni učinak, samo se treba ispravno postaviti! Prilikom postavljanja razmakni dugu dlaku i u taj razdjeljak postavi i zategni ogrlicu opet na 1-2 prsta razmaka od kože

    Ogrlica će početi djelovati unutar 48 sati od postavljanja i pružat će zaštitu kroz sljedećih 7-8 mjeseci, što je još jedan plus jer si duže vrijeme miran i ne moraš voditi brigu da svaki mjesec obnavljaš zaštitu. Ako ti je nakon postavljanja ogrlice ostao višak koji strši -  slobodno odrežeš taj dio, osim ako se radi o ljubimcu koji još raste i trebat ćeš prilagoditi promjer ogrlice s vremenom. Obrati pažnju da tvoje štene mora biti staro minimalno 7 tjedana da bi moglo koristiti ogrlicu. 


    Izvor fotografije: Shutterstock

    *fotografija je simbolična, ne prikazuje artikl naveden u članku

    „Glavne prednosti Foresto ogrlice su repelencija i vodootpornost. Repelentno djelovanje znači da će djelatna tvar odbijati krpelje i papatače, spriječiti njihovo hranjenje i na taj način štititi tvog ljubimca od bolesti koje ti nametnici mogu prenijeti.“

    Eventualni nedostatci ove ogrlice su mogući gubitak ako ljubimac zapne negdje i otkine je s vrata te moguće smanjeno djelovanje kod pasmina koje imaju izrazito gusto krzno i debeli sloj poddlake (npr. husky, samojed). Također, nije preporučljivo da ljubimac koji nosi ogrlicu spava s ukućanima u krevetu, dok je maženje i povremeni kontakt s ogrlicom bezopasan.

    Foresto ogrlica za mačke (38cm) bit će tvoj izbor ako imaš vanjsku macu za ljubimicu. Postavit ćeš ogrlicu na isti način, 1-2 prsta razmaka od vrata. Tvoja mezimica je tako zaštićena od buha i krpelja narednih 7-8 mjeseci. Vodi brigu da ti ljubimica mora biti stara minimalno 10 tjedana. Buhe macama stvaraju veći problem dok krpelji u većini slučajeva na našim područjima nisu toliko opasni, ali ako maca ima pristup vani repelecija na krpelje će svakako dobro doći jer nijednoj maci nije ugodno imati krpelja, a ni tebi nije ugodno vidjeti ga među dlakom i maziti svoju ljubimicu.

    Ako na svom ljubimcu uočiš krpelje prije postavljanja ogrlice - ukloni ih, a djelovanje ogrlice će započeti 2 dana nakon postavljanja te će štititi tvog mezimca narednih 7-8 mjeseci. Također, s obzirom da će ju tvoj ljubimac dugo koristiti, s vremena na vrijeme skini ogrlicu i prebriši ju ako se nakupila prljavština tako da i dalje ima puni učinak zaštite.

    Svaki boravak u prirodi nosi rizik tako da ti preporučujemo da nabaviš zaštitu što prije! Iako su nametnici aktivniji u toplijim mjesecima, prisutni su tijekom cijele godine i zato je bitno kontinuirano pružati zaštitu. Foresto ogrlicu za svog ljubimca možeš kupiti u našim ZOOCITY poslovnicama ili preko weba i nije ti potreban veterinarski recept! Manji Foresto (za mace i pse do 8kg) je 37€, dok veći (za pse preko 8kg) košta 41€. Složit ćeš se s nama, to je puno manji trošak nego što su mogući veterinarski troškovi u slučaju da ne štitiš svog mezimca. Uskrati svom ljubimcu muke i sebi brige te se na vrijeme opskrbi zaštitom protiv buha i krpelja!

    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

    Saznaj više
  4. Najbolje sredstvo protiv buha za mačke

    Najbolje sredstvo protiv buha za mačke

    Već i ptice na grani znaju kako nam proljeće uz puno zanimljivih aktivnosti na otvorenom nosi i ono ne baš tako drago – nametnike koji na svakom uglu vrebaju naše ljubimce. Imaš li krznenu najbolju prijateljicu, posebno ako boravi na otvorenom, vjerujemo da već znaš kako buhe kod mačaka mogu biti uporan problem. 

    Osim što su prilično malene pa su tako bliže travi u kojoj se nalazi većina nametnika, ove elegantne ljepotice sklone su provlačenju i skrivanju u grmlju, lutanju, otkrivanju novih područja, ali i druženju s drugim mačkama koje možda nisu zaštićene odgovarajućim sredstvom protiv buha i krpelja. 

    „Ovisno o životnim navikama tvoje mačke, možeš je zaštititi od nametnika pomoću ampule, ogrlice ili tablete.“

    Ogrlica protiv buha za mačke može biti odličan izbor jer od svih oblika zaštite ima najdulje djelovanje pa tako ne moraš svaki mjesec brinuti o zaštiti. U ZOOCITY poslovnicama možeš pronaći onu koja će, osim od buha, tvoju macu zaštititi i od dosadnih krpelja. 

    Osim dugog djelovanja, ogrlica je vodootporna pa potencijalni kontakt s vodom neće oslabiti njeno djelovanje. Iako ove loptice krzna u pravilu ne vole previše vodu – rijetke su, ali postoje i one koje u njoj uživaju. Ono na što ipak trebaš pripaziti je to da bi, za vrijeme svog istraživanja i penjanja po drveću, tvoja prijateljica mogla zapeti ogrlicom te je izgubiti ili stradati ako se ogrlica pritom sama ne otkopča.
    Ampule su još jedan način na koji možeš ukloniti ili spriječiti infestaciju buha kod ljubimaca. Za razliku od ogrlice, korištenje ampule ne predstavlja opasnost tijekom boravka vani i za vrijeme igre općenito, no treba imati na umu da djelovanje obično traje do mjesec dana

    Postoje ampule koje će tvoju prijateljicu zaštititi i od buha i od krpelja, a postoje i one koje su namijenjene samo zaštiti od buha te su u tome i puno učinkovitije. Ovaj oblik zaštite odličan je za mačke koje izlaze u prirodu jer ih neće ometati u izvođenju akrobacija i provlačenju kroz uske prolaze. 


    Izvor fotografije: Shutterstock

    Također, znaj da mogućnost infestacije buhama postoji i ako ljubimac ne izlazi iz kuće ili stana – možemo ih donijeti na odjeći i cipelama i oni će se bez problema primiti za njihovo krzno. Upravo to je razlog da je zaštitiš, čak i ako tvoja krznena prijateljica ne izlazi van. 

    Treća opcija koju ti možemo ponuditi je tableta protiv buha i krpelja. Za razliku od ogrlice i ampule, vanjski uvjeti ne utječu na djelovanje ovog oblika zaštite. U ovom slučaju nametnik ugiba tek nakon što ugrize ljubimca. 

    „Tableta je odličan izbor za mačke koje djelomično ili isključivo borave vani i vole lutati, pogotovo ako živite na selu u prirodi.“

    Na našem tržištu dostupne su one s okusom vanilije i vrlo su malene pa će ih tvoja ljubimica rado pojesti, a lako ih je i zakamuflirati u obrok ili poslasticu. 

    Tableta protiv buha za mačke je odličan izbor i u situacijama kada već primijetiš infestaciju. Tada uz ampulu ili ogrlicu slobodno kombiniraš i ovaj način zaštite koji će već nakon nekoliko sati riješiti buhe koje su gnjavile macu. 

    Ako imaš slučaj zaraze buhama, osim tretiranja ljubimice trebaš dobro očistiti životni prostor. Posebnu pažnju obrati na mjesta na kojima najviše boravi kako se ličinke u tom prostoru kasnije ne bi razvile i opet nastanile u njenoj dlaci – tako možete u nedogled. 

    Navedena mjesta trebaš dobro usisati, oprati i pošpricati sredstvima namijenjenim za tretiranje prostora u ovakvim situacijama. Ne daj se obeshrabriti – u situacijama jače infestacije ponekad je potrebno ponoviti postupak. Još jedan bitan korak u ovoj situaciji je tretiranje ljubimca protiv unutarnjih parazita

    Buhe prenose i trakavicu pa ti savjetujemo da maci ponudiš tableticu protiv unutrašnjih parazita. Iako je često nerado uzimaju, možeš je zakamuflirati u finu pašteticu ili poslasticu. Ako ni to ne funkcionira, postoji aplikator za tablete koji ti u tome može pomoći ili se možeš obratiti veterinaru za pomoć.

    Vjerujemo da ćeš se složiti kako je današnja ponuda zaštite protiv buha zaista bogata. Kod odabira odgovarajućeg sredstva, najbitnije je da uzmeš u obzir kako izgleda dan tvoje ljubimice te što bi za nju bilo sigurno i učinkovito.

    Sada kada smo te podsjetili na ono najbitnije vezano uz zaštitu protiv nametnika, na tebi je da odlučiš koje bi bilo najbolje sredstvo protiv buha za vaš životni stil. 


    Autor: Paula Harapin

    Saznaj više
  5. Tražiš tablete protiv krpelja? Otkrivamo više o Ad Tabu

    Tražiš tablete protiv krpelja? Otkrivamo više o Ad Tabu

    Već i ptice na grani znaju, da ako imaš kućnog ljubimca, moraš ga redovito čuvati od vanjskih nametnika! Da, vanjski nametnici aktivniji su u toplijim mjesecima, ali prisutni su tijekom cijele godine tako da je kontinuirana zaštita jedina prava zaštita! Postoje različiti oblici zaštite pa možeš birati između ogrlice, ampule, spreja ili tablete. Nema 'najbolje' zaštite već svaki oblik ima svoje prednosti i nedostatke, a tvoj zadatak je da nađeš onaj koji će tvom ljubimcu i vašem stilu života najbolje odgovarati!

    Ako se odlučiš za tablete kao oblik zaštite, odličan izbor će biti upravo AdTab tablete za žvakanje! AdTab štite od buha i krpelja, a u ponudi imamo tablete i za pse i za mačke. Na tržištu postoje i druge tablete protiv vanjskih nametnika, npr. Bravecto, Nexgard, Credelio, Simparica..., no za kupnju tih tableta potreban ti je veterinarski recept. Glavna prednost AdTab tableta je da za njihovu kupnju ne trebaš recept već samo dođeš u najbližu ZOOCITY poslovnicu i kupiš! Osim same kupnje, jednostavna je i njihova aplikacija! Daju se na usta uz hranu jer su zamišljene kao poslastica. Tabletice za pse imaju premaz s okusom svinjske jetrice, dok tabletice za mačke imaju premaz s okusom vanilije tako da im je primamljiv okus osiguran. Upravo zato većina ljubimaca pojede AdTab bez problema. Ako sumnjaš da ju tvoj ljubimac neće htjeti uzeti, jer ipak je to tableta i ne pamti dobra iskustva s tabletama – uvijek ju možeš zapakirati u poslasticu ili komad mokre hrane koju tvoj ljubimac obožava tako da neće ni skužiti. Najbolje je da tabletu daš uz obrok, 30 min prije ili nakon, da osiguraš optimalnu apsorpciju i djelotvornost.

    Ono na što trebaš obratiti pozornost jest je li tvoj ljubimac dovoljno star te dovoljno težak da bi sigurno mogao uzeti AdTab tabletu. Ako je tvoj ljubimac pas - mora biti stariji od 8 tjedana i teži od 1,3kg, a ako je tvoja ljubimica mačka - i ona mora biti starija od 8 tjedana te teža od 0,5kg. Tabletice dolaze u više kategorija prema kilaži. Za mace imamo 2 kategorije, tj. za mace težine 0,5kg-2kg i 2kg-8kg. S obzirom da među psima postoje veće razlike u kilažama na koju utječe i pasmina, tako za njih postoji i više kategorija, odnosno 1,3kg-2,5kg, pa 2,5kg-5,5kg, zatim 5,5kg-11kg, 11kg-22kg i zadnja kategorija 22kg-45kg. Ako tvoj čupavac ima više od maksimalne kilaže označene na najjačoj dozi (>45kg/ >8kg), možeš kombinirati više tableta kako bi mu pružio adekvatnu zaštitu. Na primjer, ako tvoj pas ima 50kg, najbolje je da uzmeš jednu tabletu kategorije 22-45kg i jednu 2,5-5,5kg kako bi pokrio njegovu kilažu te mu ih daš istovremeno. 

    „Ako je tvoj ljubimac pas - mora biti stariji od 8 tjedana i teži od 1,3kg, a ako je tvoja ljubimica mačka - i ona mora biti starija od 8 tjedana te teža od 0,5kg. Tabletice dolaze u više kategorija prema kilaži. Za mace imamo 2 kategorije, tj. za mace težine 0,5kg-2kg i 2kg-8kg.“


    Izvor fotografije: ZOOCITY

    AdTab tableta postaje djelotvorna nakon uzimanja već za 2 sata kod mačaka te za 4 sata kod pasa i pružat će zaštitu tvom ljubimcu naredna 4 tjedna, tako da si mjesec dana bez brige. Pozitivna strana tableta je i što namakanje dlake, pokisnuće ili kupanje nema nikakvog učinka na njihovu djelotvornost, što nije slučaj kod većine ogrlica i ampula. Također, možete se bezbrižno maziti i spavati zajedno bez ikakvog straha da djelatna tvar tebi i tvojim bližnjima uzrokuje nuspojave, što kod ogrlica i ampula nije slučaj. 

    Potencijalno problematična stvar je to što se tableta daje oralno, probavlja se i djelatna tvar iz probavnog sustava ulazi u cirkulaciju te djeluje kroz krvotok. Kod potpuno zdravih ljubimaca to ne predstavlja nikakav problem, no ako tvoj ljubimac ima neki postojeći zdravstveni problem (npr. bolesti jetre ili bolesti bubrega) najbolje je posavjetovati se s veterinarom i utvrditi hoće li tableta dodatno opteretiti organizam. Također, tablete nemaju svojstvo repelencije i neće odbijati vanjske nametnike! Samim time ne pružaju 100%-tnu zaštitu od bolesti koje vanjski nametnici prenose i postoji rizik od zaraze. Proizvođač AdTaba registrirao je ovaj veterinarsko-medicinski proizvod sigurnim za korištenje u kombinaciji s drugim oblicima zaštite, npr. ogrlica (Scalibor, Foresto) ili ampula (Vectra, Advantix) koje imaju svojstvo repelencije. Ova kombinacija može biti dobra opcija kao dodatna zaštita za sve ljubimce koji žive u rizičnim područjima i postoji velika mogućnost da će pokupiti parazite, odnosno buhe ili krpelje, no u tom slučaju ponovo vodi brigu o tome je li tvoj ljubimac potpuno zdrav i hoće li imati više štete ili koristi od dvostruke zaštite. 

    „AdTab tableta postaje djelotvorna nakon uzimanja već za 2 sata kod mačaka te za 4 sata kod pasa i pružat će zaštitu tvom ljubimcu naredna 4 tjedna, tako da si mjesec dana bez brige.“

    Sada kad si upoznat s AdTab tabletama i znaš sve o njima, ako je izbor pao na njih - pojuri u najbližu ZOOCITY poslovnicu i zaštiti svog ljubimca! Iskoristi priliku te ih kupi po sniženoj cijeni od sredine travnja pa sve do kraja mjeseca! Ljubimac će biti sretan, zahvalan i zdrav, a ti bezbrižan! Ako imaš još nedoumica oko zaštite, u našim poslovnicama uvijek te dočekuju naši stručni djelatnici koji će ti rado odgovoriti na sva dodatna pitanja i pomoći oko izbora! 

    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

     

    Saznaj više
  6. Zaštiti svoje štene od parazita!

    Zaštiti svoje štene od parazita!

    Novo štene u kući donosi puno zabave, veselja, slatkoće i ljubavi, ali isto tako i puno novih odgovornosti, obaveza i informacija! Da bi tvoj mališan bio veseo, zdrav i pravilno se razvijao zaštiti ga od unutarnjih i od vanjskih parazita! Jedini učinkoviti način borbe protiv njih jest redovito čišćenje od unutarnjih nametnika i redovito korištenje zaštite protiv vanjskih nametnika.

    Štenci su posebno osjetljivi na parazite jer su u fazi rasta i razvoja te nemaju još imunološki sustav koji optimalno funkcionira! Unutarnji paraziti čest su problem kod mladih životinja jer ih mladunčad može dobiti od majke ili iz okoliša. Ako majka nije redovito tretirana, štenci ih mogu dobiti od nje dok su još u maternici ili sisanjem preko mlijeka. Čak i ako je kuja redovito tretirana, u vrijeme poroda padne joj imunitet i moguće učahurene ličinke koje su mirovale mogu se aktivirati i lučiti kroz izmet te opet biti izvor zaraze za štence. 

    Osim od majke, štenci ih mogu dobiti i iz okoliša! Buha u sebi nosi razvojni stadij trakavice i u slučaju da ljubimac pojede buhu zarazit će se. Upravo zbog tako visokog rizika od zaraze štenci se prvi put čiste od unutarnjih parazita već u dobi od 2 tjedna, te se taj postupak ponavlja svaka 2 tjedna dok ne napune 3 mjeseca. Nakon toga je važno i dalje redovito provoditi dehelmintizaciju -  čišćenje od unutarnjih parazita, 4x godišnje, odnosno svaka 3 mjeseca, a u nekim slučajevima i češće. 

    Unutarnji paraziti mogu usporiti njihov rast i razvoj, uzrokovati anemiju, gubitak apetita i pothranjenost te probavne smetnje. Simptome nećeš vidjeti odmah, već se uglavnom pojave kad situacija uznapreduje te se paraziti namnože. Najčešće štenci imaju rijetku stolicu i/ili proljev, povraćaju, gube na težini te imaju karakterističan 'trbušast' izgled jer su im trbuščići naduti i napeti. Gliste su ponekad vidljive i u izmetu.
    Ako nisu u pitanju crijevne gliste već gliste koje parazitiraju u plućima onda su simptomi povezani s dišnim sustavom, odnosno štene kašlje, često se umara i nema volje za šetnjom ili igrom. 

    Osim okruglih glista (oblića) i trakavica problem može stvarati i bičaš u probavnom sustavu, odnosno Giardia. Giardia je uobičajeni crijevni parazit koji pogađa naše kućne ljubimce, pse i mačke, te ljude. Kod odraslih životinja često uzrokuje povremeno mekaniju stolicu, ali kod mlađih može izazvati česte proljeve, dehidraciju, iscrpljenost i gubitak težine.

    Izvor fotografije: Shutterstock

    „Da bi tvoj mališan bio veseo, zdrav i pravilno se razvijao zaštiti ga od unutarnjih i od vanjskih parazita! Jedini učinkoviti način borbe protiv njih jest redovito čišćenje od unutarnjih nametnika i redovito korištenje zaštite protiv vanjskih nametnika.“

    Srčani crv još je jedan parazit koji prijeti tvom štenetu, a šire ga komarci. Dolazi cirkulacijom do srca i boravi u glavnim krvnim žilama srca i pluća te uzrokuje umor, kašalj, slabost i nezainteresiranost. Ako tvoj ljubimac živi na rizičnom području, svakako uzmi zaštitu s repelentnim djelovanjem na komarce te se savjetuj s veterinarom oko moguće dodatne preventive jer klasična tableta za unutarnje parazite ne pomaže, već je liječenje dugotrajno i zahtjevno.

    Važno je osvijestiti da iako ove parazite ne vidimo izvana na ljubimcu ne znači da ne postoje. Zato je redovita zaštita ključna! Isto tako, ako sumnjaš na zarazu unutarnjim parazitima potrebno je dati tretman bez obzira kada je ljubimac zadnji put tretiran te ponoviti terapiju za 2 tjedna! Svakako se savjetuj s veterinarom koji će ti dati detaljne upute i pomoći oko odabira prave tablete ili sirupa. Vodi računa da se razvojni oblici tih nametnika luče kroz izmet i bitno je uvijek počistiti za svojim čupavcem nakon obavljene nužde da zaštitiš druge ljubimce!

    Vanjski paraziti vrebaju iz okoline i mogu uzrokovati stres, alergije i bolesti tvom mališanu. Osim što su iritantni, mogu prenijeti uzročnike i po život opasnih bolesti. Glavni napadači su buhe i krpelji, a zatim i dosadni komarci, papatači i muhe. Kao najraniji oblik zaštite protiv vanjskih nametnika možeš birati između spreja, ogrlice i ampule

    Sprej je siguran za korištenje već od drugog dana starosti, dok za ogrlicu štene mora napuniti minimalno 7 tjedana, ovisno o kojoj ogrlici se radi. Za ampule, osim starosti bitna je i kilaža ljubimca. Koji god oblik izabrao važno je da kontinuirano nastaviš koristiti zaštitu jer svaki prekid ili pauza može dovesti do toga da tvoj mališan pokupi buhe ili krpelja!  

    „Kada štitiš od vanjskih nametnika štitiš svog ljubimca i od trakavica (jer su buhe posrednik!) te opasnih bolesti kao što su babezioza, erlihioza, lišmanioza te dirofilarioza koju prenose krpelji, papatači i komarci.“

    Nakon svake šetnje kao dio maženja i zbližavanja daj sebi zadatak da pregledaš krzno svog čupavca ne bi li primijetio nekog vanjskog parazita. Korisnim se pokazao i češljić s gustim zubcima koji će lako zahvatiti krpelja ili buhu koji šeće po tvom ljubimcu i traži savršeno mjesto za ubod. 

    Ako uočiš krpelja koji se prikačio, nemoj paničariti! Pravilnom tehnikom ga ukloni i prati stanje svog ljubimca narednih dana. Izbjegavaj povlačenje za trbuh ili naglo čupanje. Idealno bi bilo korištenje odstranjivača kojim ćeš ga rotirati i potaknuti da ukloni sve dijelove usta i otpusti se sam. Primijetiš li da je dio ostao u koži, trebao bi izaći sam kroz nekoliko dana. 

    Jedini način da spriječiš bolesti koje prenose vanjski nametnici je sprečavanje njihovog hranjenja krvlju, a to možeš postići preparatima s repelentnim djelovanjem, kao što su ampule i ogrlice! 

    Zapamti, prevencija je najbolja zaštita! Redovito koristi zaštitu protv vanjskih nametnika te redovito provodi čišćenje od unutarnjih parazita i osigurat ćeš svom štenetu zdravlje i neograničeno igranje u prirodi, a sebi bezbrižnost i sigurnost!


    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

    Saznaj više
  7. Kalendar cijepljenja štenaca – otkrij sve o cijepljenju štenaca!

    Kalendar cijepljenja štenaca – otkrij sve o cijepljenju štenaca!

    Cijepljenje nitko ne voli, pa tako ni tvoj pas, ali svejedno se mora odraditi jer ima velike koristi za tvog ljubimca! Cijepljenjem spriječavaš zarazu i razvoj bolesti koje nisu bezazlene. Ako cijepiš svog ljubimca odgovoran si vlasnik i štitiš njega, druge životinje i sebe (ljude)! Cijepljenje štenaca važno je kako bi razvili dobar imunosni odgovor, ali je pse važno docjepljavati i kasnije kroz život kako bi i dalje bili zaštićeni od zaraznih bolesti koje im prijete. Virusi i bakterije vrebaju na svakom koraku, a tvom štenetu može ih prenijeti slinom, sekretom iz nosa ili preko izmeta i zdrav pas koji već ima razvijen imunitet. To je ujedno i razlog zašto je potrebno izbjegavati druženja i šetnje dok tvoje štene ne dobije sva potrebna cjepiva.
     
    Postoje obavezna cjepiva za pse i neobavezna, odnosno preporučena. Obavezna cjepiva su cjepivo protiv bjesnoće, zaraznog hepatitisa, parvoviroze i štenećaka, a preporučena su protiv leptospiroze, parainfluenze, Lymske borelioze te bakterije Bordetelle bronchiseptice. U sklopu cijepljenja psećih zaraznih bolesti uključen je i pseći adenovirus koji uzrokuje bolesti vezane uz dišni sustav. Postoje i nepreporučena cjepiva, odnosno cjepiva za čije korištenje nema dovoljno znanstvenih opravdanja, a to su cijepljenje protiv psećeg coronavirusa, lišmanioze, piroplazmoze i giardioze.

    Bjesnoća i leptospiroza su zoonoze, bolesti koje su zajedničke ljudima i životinjama te se  mogu prenijeti sa životinja na ljude i obratno. Mislim da već sada shvaćaš ozbiljnost postupka cijepljenja i slažeš se s nama da je neophodno! Cjepiva također uvjetuju i ulazak tvog ljubimca u neke zemlje i zato sva cijepljenja moraju biti evidentirana u cijepnoj knjižici ili putovnici tvog ljubimca.

    Protokol cijepljenja kod štenaca preporuča se započeti između 6. i 8. tjedna starosti te se ponavlja još 2-3x svaka 2-4 tjedna, ovisno o početku. Kad tvoj najbolji prijatelj primi sve doze osnovnog cjepiva (otprilike 16. tjedan starosti) tada se smatra zaštićenim i možeš ga upoznavati s drugim krznenim prijateljima ili izvoditi van u šetnje. Cjepiva kao takva pružaju zaštitu kroz određeni period te se moraju docjepljivati. Bjesnoća se cijepi jednom u tri godine, dok se ostale zarazne bolesti preporuča docjepljivati jednom godišnje ili rjeđe/ češće, ovisno o riziku izloženosti i dužini trajanja imunosti za određenu bolest.

    Svakako se posavjetuj s veterinarom koji će najbolje odrediti protokol cijepljenja te možda preporučiti i dodatnu zaštitu drugim cjepivima ako smatra da je potrebno. Tvoj najbolji prijatelj mora biti potpuno zdrav prije nego što primi cjepivo tako da se moguće nuspojave cijepljenja svedu na minimum. U pravilu se koriste tzv. kombinirana cjepiva koja pružaju zaštitu protiv višestrukih bolesti kroz jednu injekciju. Pa je tako uobičajena praksa da se prvo cijepe zarazne bolesti, a nakon toga bjesnoća, obavezno do 3. mjeseca starosti. 

    Izvor fotografije: Pexels

    „Virusi i bakterije vrebaju na svakom koraku, a tvom štenetu može ih prenijeti slinom, sekretom iz nosa ili preko izmeta i zdrav pas koji već ima razvijen imunitet. To je ujedno i razlog zašto je potrebno izbjegavati druženja i šetnje dok tvoje štene ne dobije sva potrebna cjepiva.“

    Bjesnoća je virusna zarazna bolest domaćih i divljih životinja te ljudi. U Hrvatskoj je iskorijenjena zahvaljujući vakcinaciji lisica (bile su glavni rezervoar virusa) te preventivnoj vakcinaciji kućnih ljubimaca, pasa i mačaka. Bolest je neizlječiva i završava smrtnim ishodom kako za životinje tako i za ljude pa je od iznimne važnosti i dalje podizati svijest o značaju i opasnosti ove bolesti. Tim više što nije iskorijenjena u cijelom svijetu već i dalje postoji mogućnost unošenja virusa iz tih zemalja prometom ljudi i životinja u ostale države pa tako i u Hrvatsku.

    Leptospiroza je zarazna bolest koju uzrokuje bakterija koja se može naći u površinskim vodama (jezera, rijeke, potoci), ali i u glodavcima. Za zarazu je dovoljno da bakterija dođe u kontakt s nekom sluznicom ili ranom tvog ljubimca i na taj način uđe u organizam. Kod pasa se može razviti teško stanje koje uključuje zatajenje jetre i bubrega, no ukoliko se dijagnosticira na vrijeme te brzo i učinkovito terapira može se izliječiti, ali su oporavak i liječenje dugotrajni, a moguća oštećenja organa (bubrega i jetre) kronični. Vlasnici lovačkih pasa bi trebali obraćati posebnu pozornost na ovu bolest i cijepljenje s obzirom da su ti ljubimci izloženi rizičnim područjima. 

    „Bjesnoća je virusna zarazna bolest domaćih i divljih životinja te ljudi. U Hrvatskoj je iskorijenjena zahvaljujući vakcinaciji lisica (bile su glavni rezervoar virusa) te preventivnoj vakcinaciji kućnih ljubimaca, pasa i mačaka.“

    Štenećak je zarazna bolest koju uzrokuje virus te se najčešće javlja kod necijepljene štenadi. Postoji više oblika, od blažih prema težim kliničkim slikama, a najteže komplikacije su kad je zahvaćen neurološki sustav, a prognoza bolesti nepovoljna. Liječenje je teško i neizvjesno tako da je svakako bolje cijepiti ljubimca i biti siguran od ove bolesti!

    Parvoviroza je virusna bolest na koju su najosjetljiviji štenci. Virus je jako raširen i otporan u vanjskim uvjetima, a štene vrlo lako dođe u kontakt i zarazi se. Ubrzo razvije tešku kliničku sliku koja uključuje proljev, povraćanje, jaku dehidraciju organizma te može dovesti i do upale mišića srca i uginuća. Sve to možeš spriječiti odgovornim ponašanjem i pravovremenim cijepljenjem!

    Pseći adenovirus uzročnik je zaraznog hepatitisa pasa, bolesti koja također ima više oblika i može završiti naglim uginućem životinje tako da je najbolje obaviti cijepljenje i prevenirati pojavu ove bolesti! 

    Zarazni kašalj pasa multikauzalna je bolest koju karakterizira jak i učestali kašalj. Uzrok može biti virus, bakterija ili kombinacija, a najbolje je cijepljenjem eliminirati pojavu bolesti.

    Kao što možeš vidjeti, bolesti protiv kojih se tvoj ljubimac mora cijepiti nisu šala i ne prijete samo njemu, već i drugim životinjama, ali i tebi. Cijepljenje je puno puno manja neugodnost koju tvoj krzneni prijatelj mora preživjeti u odnosu na neprovođenje vakcinacije i mogućnost zaraze bolestima koje u velikom postotku završavaju uginućem ili su opasne za javno zdravstvo. 

    Budi odgovoran ljubitelj ljubimaca, dodatno se informiraj o ovim bolestima i svakako se posavjetuj s veterinarom koji će ti dati najbolje upute, odgovore na pitanja i rješenje za cijepni protokol tvog šteneta!


    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

    Saznaj više
  8. Novo štene je u tvom domu? Prilagodi dom novom stanaru

    Novo štene je u tvom domu? Prilagodi dom novom stanaru

    Slažemo se s tobom, dan kad dolazi novo štene u dom – najsretniji je dan! Čestitamo ti na toj velikoj odluci i veselimo se zbog tebe jer znamo da ti je najbolji prijatelj zagarantiran! Da bi okolina doma bila sigurna za štene, a i ti spreman za novog gosta započni pripreme na vrijeme! 

    Krenimo od njegovog kutka. Ako planiraš držati svog ljubimca većinski u kući/stanu pobrini se da ima svoje mjesto i da s tog mjesta vidi većinu ostalog prostora jer ćeš mu na taj način omogućiti osjećaj sigurnosti jer ima sve u vidokrugu. Dobar izbor je kutak u dnevnoj sobi ili neki prostor gdje i ostali ukućani provode najviše vremena. U taj kutak smjestit ćeš krevetić ili jastučić koji si izabrao i koji će tvom čupavcu služiti za spavanje i odmor. 

    Tvom najboljem prijatelju jako je važno da osjeća svoj teritorij te će se tako lakše nositi s činjenicom da je iz majčinog krila otišao u potpuno novo i nepoznato mjesto. Imaj na umu da u štenećoj fazi rastu zubići i izmjenjuju se te će malac imati jaki nagon za grickanjem tako da se nemoj ljutiti ako počne gristi svoj jastučić! Svakako mu osiguraj igračke, plišane i gumene, kojima ćeš mu odvraćati pažnju sa svojih papuča ili nogica od stola.

    Osim mjesta za spavanje treba mu naravno i mjesto za klopu. Najbolje bi bilo da su zdjelice za hranu i vodu negdje u blizini njegovog kutka i da se ne sele. Psi više vole stabilnost i poznavanje rutine, to im također daje osjećaj sigurnosti. Izaberi zdjelice od nehrđajućeg čelika jer se one najlakše održavaju i nisu podložne uništenju griženjem. 

    Korisno je nabaviti i silikonsku podlogu jer će štene u početku biti zaigrano i nespretno pa će podloga svakako smanjiti klizanje ili prevrtanje zdjelica, a tebi dodatan posao i čišćenje. Voda treba biti dostupna stalno tako da prilikom odabira mjesta za zdjelice uzmi u obzir i to da nije na nekom prometnom mjestu ili nekome na putu. 

    Što se tiče hrane, izaberi kvalitetnu suhu potpunu hranu namjenjenu štencima koja će biti baza prehrane i koja će mu omogućiti pravilan rast i razvoj, a povremeno mu ponudi kvalitetnu mesnu konzervicu da se zasladi. Poslastice koje ćeš koristiti za trening neka budu također kvalitetne i primjerene veličine. Poslastice bi trebale zauzimati maksimalno 10% dnevnog unosa hrane, tako da izaberi dovoljno malene da ih možeš dati više puta tokom treninga.

    „Tvom najboljem prijatelju jako je važno da osjeća svoj teritorij te će se tako lakše nositi s činjenicom da je iz majčinog krila otišao u potpuno novo i nepoznato mjesto.“

    U svrhu obavljanja nužde po kući možeš nabaviti pelene za pse i privlačni sprej koji će vam pomoći pri treningu ili možete odmah početi trenirati obavljanje nužde vani. 

    Izvor fotografije: Shutterstock

    Također, moraš imati pripremljenu ogrlicu za svog ljubimca koja će odgovarati njegovom opsegu vrata, a idealno bi bilo da se može povećavati i da možeš prilagoditi veličinu s obzirom na rast šteneta. Uz ogrlicu, treba ti i povodnik koji će vam omogućiti zajednička druženja i šetnje, ali i čuvati ga od opasnosti. Izbjegavaj fleksice dok je štene i ne odaziva se na poziv, radije izaberi fiksni povodnik tako da uvijek možeš kontrolirati kud se kreće i sa čime dolazi u kontakt. 

    U početku, dok ne prođu sva cijepljenja protiv zaraznih bolesti čuvaj ga od kontakta s drugim psima i ne vodi ga u pseće parkove već ga drži u kući ili eventualno u dvorištu ili vrtu gdje može obaviti i nuždu. Vrećice za izmet pametno je smjestiti u torbu ili jaknu, a još bolje u dispenzer koji možeš okačiti na povodnik tako da su ti uvijek pri ruci i da možeš počistiti za svojim ljubimcem.

    Za njegu dlake i četkanje izaberi prigodnu četku te blagi šampon, no nema potrebe da ga često kupaš. Za čišćenje nakon šetnje vani dobro će doći vlažne maramice kojima možeš nježno obrisati šapice bez potrebe da smočiš cijelu dlaku. Također, ne zaboravi pseću pastu za zubiće kojom ćeš održavati dentalnu higijenu. 

    „U početku, dok ne prođu sva cijepljenja protiv zaraznih bolesti čuvaj ga od kontakta s drugim psima i ne vodi ga u pseće parkove već ga drži u kući ili eventualno u dvorištu ili vrtu gdje može obaviti i nuždu.“

    Tvoj stambeni prostor prilagođen je životu tebi i može skrivati nekoliko potencijalnih opasnosti za tvog novog člana kućanstva. Štene je razigrano, znatiželjno i ne predviđa opasnosti. Bilo kakve stepenice obavezno zaštiti ogradicom, bilo da su u kući ili u dvorištu. Skloni sve kablove, punjače, slušalice i ostale tehničku opremu koje bi se mogao dohvatiti i pregristi. 

    Prođi svaku prostoriju u kući i provjeri ima li kakvih oštrih predmeta, izbočina ili uskih prostora gdje bi mogao zapeti ili zahvatiti se ogrlicom. Također, bilo bi idealno kada nebi imao ukrasnog bilja po podu, već da sve digneš na štenetu nedostupna mjesta. Ima pojedinih biljaka koje mogu biti otrovne za kućne ljubimce pa svakako želiš skloniti sve što bi mu moglo naštetiti. 

    Ako imaš dvorište ili vrt, osim biljaka u kući provjeri i biljke koje imaš u dvorištu i je li neka od njih toksična. U vrtu također ogradi terasu ako je na povišenom, bazen ili pak ribnjak. Dvorište treba biti potpuno ograđeno da štene ne može izaći, a drugi psi ne mogu ući. Dobro provjeri vrata/ ogradu jer će se malo znatiželjno štene svukud pokušati provući. 

    U garaži provjeri da ne držiš npr. otrov za štakore ili za korov na nekom lako dostupnom mjestu kojeg bi malac mogao dohvatiti te provjeri da nema i antifriza jer je također otrovan za pse, a miriši im kao sladoled. 

    Najčešće greške koje se znaju javiti kod novih vlasnika ljubimaca jesu: zanemarivanje oralne higijene, zanemarivanje socijalizacije i treninga psa, neredovite posjete veterinaru, davanje ljudske hrane sa stola i hranjenje nekvalitetnom hranom punom žitarica s nimalo mesa, prerano dovođenje šteneta u novi dom te prerano upoznavanje s drugim kućnim ljubimcima dok još nema razvijenu imunološku zaštitu protiv zaraznih bolesti. 

    Važno je informirati se o svemu prije nabave ljubimca kako bi se na vrijeme pripremio, upoznao s potencijalnim opasnostima i izbjegao najčešće greške i neželjene posljedice. Ti si svakako na odličnom putu jer čitaš ovaj članak i educiraš se i sigurni smo da će ti pomoći ovi savjeti kako bi i ti i ljubimac bili sretni, zdravi i zadovoljni! 

    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

     

    Saznaj više
  9. Prehrana štenaca: znaš li koja je hrana idealna za tvoje štene?

    Prehrana štenaca: znaš li koja je hrana idealna za tvoje štene?

    Dolazak štenaca ili šteneta u tvoj dom, znamo, najuzbudljiviji je dan na svijetu! Slatko malo biće treba i slatki mali krevetić, dekicu, igračkice, ogrlicu i povodnik pa dok pripremiš sve te sitnice priprema prehrane možda padne u drugi plan. No, prehrana štenaca, uz cijepljenje, svakako je tvoja najbitnija odgovornost! Kvalitetna i primjerena prehrana kreće od malih nogu, a za štenca je izuzetno važna zbog pravilnog rasta i razvoja, a kasnije i za održavanje zdravlja i njegov što duži život.

    Kad se štenci oštene nemaju još zubića, a većinu vremena provode spavajući i hraneći se majčinim mlijekom, baš kao tipične bebe! Majčinim mlijekom hrane se do 3. - 4. tjedna starosti kad im počnu izbijati zubići. U tom periodu kreće odvikavanje od majčinog mlijeka i sisanja jer oštri zubići iritiraju kožu kuje i dopušta sve kraće sisanje. Za vrijeme odbijanja poželjno je paralelno raditi tranziciju na visokoenergetsku prehranu za poticanje rasta štenaca prvo kroz zamjene za mlijeko, zatim upoznavanjem s mokrom hranom, a potom i suhom.

    Zamjene za majčino mlijeko mogu biti nadomjestak ili nadopuna uz prehranu majčinim mlijekom. Zamjensko mlijeko je od životne važnosti za štence koji su ostali bez majke jer su to formule potpune hrane koje će pružiti sve nutrijente i potrebnu energiju koju bi štene dobilo i od majčinog mlijeka te se mogu koristiti od rođenja. Vrlo je praktično za rukovanje jer najčešće dolazi u obliku praha koji se pomiješa s vodom te se za malce kojima je nadomjestak lako napuni šprica sa smjesom koja olakšava hranjenje ili u bočicu koja i budi taj prirodni nagon za sisanjem. Naravno, uvijek je bolje da štene siše kujino mlijeko jer će na taj način razviti i zdravi imunitet, no u slučajevima kada ne može ovi preparati pružit će potrebnu pomoć.

    Izvor fotografije: Shutterstock

    ''Imaj na umu da se za vrijeme dojenja štenci hrane po malo i često, otprilike 4-6x na dan. Oko 6. – 8. tj. starosti kad će se odvojiti od kuje i biti samostalniji trebali bi dobivati 4 obroka dnevno. Nakon 3. mjeseca poželjno je povećati količinu, a smanjiti frekvenciju obroka na 3x dnevno, a nakon 6 mjeseci i na 2x dnevno te se toga nadalje držati.''

    Za malce kojima je zamjensko mlijeko nadopuna preporučujemo ti otopiti prah i napraviti smjesu, ulijati mlijeko u plitki tanjurić te prstom umočenim u mlijekom prebrisati nos i usta štencu. Bit će malo musavi, ali tako će najbrže naučiti da je ono što je u tanjuriću hrana i da je fino! Idealno bi bilo da to ponoviš više puta na dan dok sami ne nauče piti i na taj način početi odvikavanje od sisanja. 

    Kad se naviknu na pijenje iz plitkih tanjurića sljedeći korak je dodavanje malih količina mekane hrane, odnosno kvalitetne konzerve za štence kojom planiraš hraniti ljubimca i kasnije tako da se navikne na okus. Na taj način će postepeno učiti gutati kruću hranu, a i žvakati. 

    S vremenom smanjuj količinu tekućeg mlijeka i povećavaj količinu mekane hrane i ciljaj da to ostvariš do 6. tjedna starosti. Nakon što se priviknu na mekanu hranu počni dodavati u obrok i po nekoliko granula suhe potpune hrane kojom planiraš hraniti štenca tako da se privikava i na dehidrat. Na početku možeš pustiti da se granula malo namoči i omekani, a s vremenom kako jačaju zubići i čeljust moći će grickati i suhu granulu. 

    Imaj na umu da se za vrijeme dojenja štenci hrane po malo i često, otprilike 4-6x na dan. Oko 6. – 8. tj. starosti kad će se odvojiti od kuje i biti samostalniji trebali bi dobivati 4 obroka dnevno. Nakon 3. mjeseca poželjno je povećati količinu, a smanjiti frekvenciju obroka na 3x dnevno, a nakon 6 mjeseci i na 2x dnevno te se toga nadalje držati.

    Svi psi su štenci do 6 mjeseci starosti bez obzira na pasminu. U toj fazi se događa izmjena zubića i osim što ćeš ga prilagođavati na suhu hranu, osiguraj mu i gumene igračke koje će olakšati izmjenu zubi. 

    Nakon 6 mjeseci prelaze u fazu juniora i u tom prijalazu završava izmjena zubića i formira se stalni dlačni pokrov. Odvajanje štenaca iz legla i odlazak u novi dom preporuča se odraditi između 8. i 12. tjedna i tada bi već trebali biti naviknuti na mokru i suhu hranu te jesti samostalno. 

    Naravno, svako štene će se razvijati svojim tokom i nema jedinstvene formule za svakog. Suha hrana će biti baza prehrane za tvog ljubimca do kraja života tako da izaberi kvalitetnu potpunu hranu s visokim udjelom mesa i svim potrebnim vitaminima i mineralima. Izbor prilagodi prema veličini svoje pasmine, razini aktivnosti i fazi životne dobi s obzirom da štene i junior imaju drugačije nutritivne potrebe. 

    Svakako izbjegavaj davanje kravljeg mlijeka, ljudske hrane i nekvalitetnih poslastica punih aditiva i pojačivača okusa jer će sve to naštetiti zdravoj probavi tvog najboljeg prijatelja. U fazi šteneta posebno pazi na prehranu s obzirom da se probavni sustav još razvija i ne radi punim kapacitetom, a kasnije i dalje biraj samo hranu i poslastice namjenjene psima, kvalitetnog sastava od visokovrijednih namirnica.

    Tvoje štene bit će sretno i zdravo ako se držiš ovih smjernica i privikavaš ga na krutu hranu postepeno, a puno maženja i tepanja će također olakšati proces i osigurati da postanete i ostanete najbolji prijatelji!


    Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.

    Saznaj više
  10. Kakvu hranu trebam ponuditi kastriranom ljubimcu?

    Kakvu hranu trebam ponuditi kastriranom ljubimcu?

    Kastracija pasa i mačaka danas je rutinski zahvat za koji se odlučuje sve veći broj ljubitelja ljubimaca. Prednosti koje donosi mogu drastično utjecati na kvalitetu života naših krznenih prijatelja, ali i društvo općenito. Vjerujemo da si upoznat s problemom pasa i mačaka lutalica koji mnoge organizacije i predani pojedinci pokušavaju riješiti kako bi ovi umiljati četveronošci imali život dostojan življenja, no to nije nimalo lak zadatak. Zvuči nevjerojatno, no samo jedan par nekastriranih mačaka u nekoliko godina može dobiti čak 20.000 potomaka! Pokušaj zamisliti koliki je to rast populacije mačaka, a tako i pasa koji nemaju gdje. Osim nekontroliranog razmnožavanja, nekastrirani ljubimci su u znatno većoj opasnosti od razvoja zloćudnih bolesti vezanih uz reproduktivne organe i drugih stanja koja im mogu skratiti život ili narušiti njegovu kvalitetu. 

    Jedan od najčešćih razloga koji otežava donošenje odluke o kastraciji je strah od samog perioda oporavka koji zapravo nije tako strašan. Prva 24 sata nakon zahvata drži svog prijatelja na oku za slučaj da mu nešto zatreba. Normalno je da je nakon anestezije uspavan i pomalo dezorijentiran pa mu osiguraj topao, siguran prostor i puno maženja kako bi mu bilo što ugodnije. Za vrijeme razdoblja oporavka koje traje oko 7-14 dana trebaš paziti da tvoj ljubimac ne skače na visoka mjesta poput kreveta i kauča te da ne hoda po stepenicama kako bi spriječio pucanje šavova.

    Izlaske također svedite na minimum. Radi li se o psu, izvedi ga na povodcu kako bi obavio svoje potrebe bez da se zaigra ili rastrči, a ako je tvoja mezimica mačka, pobrini se da tijekom ovog razdoblja ne izlazi van. Primijetiš li da tvoj krzneni prijatelj pokušava lizati ili češati ranu, bilo bi dobro staviti mu ovratnik kako bi spriječio moguće komplikacije. 

    "Zvuči nevjerojatno, no samo jedan par nekastriranih mačaka u nekoliko godina može dobiti čak 20.000 potomaka! Pokušaj zamisliti koliki je to rast populacije mačaka, a tako i pasa koji nemaju gdje. Osim nekontroliranog razmnožavanja, nekastrirani ljubimci su u znatno većoj opasnosti od razvoja zloćudnih bolesti vezanih uz reproduktivne organe i drugih stanja koja im mogu skratiti život ili narušiti njegovu kvalitetu."

    Ono na što dugoročno treba obratiti pozornost nakon ovog zahvata je prehrana. Prvi obroci nakon same operacije trebaju biti manji, zdravi i lako probavljivi, a kasnije posebno pazi na tjelesnu težinu svog ljubimca. Gubitak spolnih hormona donosi promjenu rada organizma te je moguće da će imati nešto veći apetit i lakše nakupljati kilograme. Kako bi spriječio pretilost, izbjegavaj mu nuditi hranu koja sadrži visok udio žitarica i nekvalitetne izvore bjelančevina, a ponudi mu onu koja se sastoji od zdravih namirnica te sadrži što više mesa – idealno bez ijedne žitarice.

    Izvor fotografije: Unsplash

    Obroke mu možeš rasporediti na nekoliko puta kroz dan, što će uz samu mesnatiju hranu osigurati da je uvijek sit. Također, primijetiš li da ipak dobiva na težini, prilagodi mu dnevnu količinu hrane. Odlična opcija je i posebna hrana za kastrirane ili light hrana – obje imaju smanjen postotak masnoće kako bi ljubimac ipak mogao pojesti malo veću količinu nego što je preporučeno kod klasične hrane, a da se ne udeblja. Ova hrana će pomoći i ako se tvoj ljubimac već bori s prekomjernom težinom.

    "Kako bi spriječio pretilost, izbjegavaj mu nuditi hranu koja sadrži visok udio žitarica i nekvalitetne izvore bjelančevina, a ponudi mu onu koja se sastoji od zdravih namirnica te sadrži što više mesa – idealno bez ijedne žitarice."

    Kod takvih slučajeva postoji i veterinarska hrana koja pomaže kod gubitka kilograma, no važno je naglasiti da je bez obzira na odabir hrane potrebno povećati tjelesnu aktivnost kako bi se masne naslage trošile te zatim održavala zdrava tjelesna težina i dobra kondicija. 

    Osim prednosti i promjena koje smo već spomenuli, kastracija može dovesti do drugačijeg ponašanja tvog mezimca. Prestanak proizvodnje spolnih hormona u nekim slučajevima može pomoći i u rješavanju problema u ponašanju kao što su obilježavanje teritorija ili agresija.

    Odlučiš li se za ovaj zahvat, uz pravilnu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost, svom krznenom prijatelju možeš produljiti život i njegovu kvalitetu, što znači više bezbrižnog druženja, zajedničkih izleta, šetnji i maženja!

     

    Autor: Paula Harapin

    Saznaj više